Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie se zmítá ve válce, Asadova syna mezitím trápí matematika

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rio de Janeiro - Zatímco v Sýrii zuří válka, která si vyžádala již přes 400.000 obětí a za hranice země vyhnala miliony lidí, nejstarší syn autoritářského prezidenta Bašára Asada vyrazil do Brazílie, aby svou zemi reprezentoval na matematické olympiádě.

Ačkoliv se 15letý Háfiz snažil všechny přesvědčit, že je docela normální chlapec, vyvolala jeho přítomnost na mezinárodní soutěži značný zájem, informovala dnes agentura DPA.

Háfiz, který je podle agentury svému otci vzhledem dost podobný, byl jedním z 615 účastníků mezinárodní matematické olympiády. Že ale není obyčejným dítětem s nadáním pro počty, bylo jasné na první pohled. Na každém kroku ho doprovázel syrský generální konzul, v hotelu, ve kterém se ubytoval, panovala mimořádná bezpečností opatření.

V rozhovoru poskytnutém listu O Globo přirovnal nejstarší syn syrského prezidenta Rio de Janeiro k metropoli své země. "Damašek je trochu jako Rio. Většina města je bezpečná, některé čtvrti ale ne," řekl. Háfiz, který dostal jméno po svém dědečkovi, jenž stál v čele Sýrie v letech 1971 až 2000, prý vyrůstal jako normální chlapec. V budoucnu by chtěl být inženýrem.

Vyjádřil se také k situaci ve své vlasti. Doufá, že válka brzy skončí. "Není to občanská válka... Obyvatelstvo a vláda stojí jednotně proti vetřelcům, kteří nám berou naši zemi," řekl v souladu s oficiálními prohlášeními vlády svého otce.

Témata:  Sýrie Bašár Asad

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.