Ankara/Brusel - Dohoda EU s Tureckem budí kontroverze mezi veřejností i odborníky od samého začátku. Server Politico uvádí, že hlavním argumentem Bruselu na obhajobu dohody bylo tvrzení, že žádná reálná alternativa neexistuje. To se ale nyní sama EU podle něj nyní snaží vyvrátit.
Plán B
„Vzhledem k tomu, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v posledních dnech naznačil, že by prostě mohl nechat celou dohodu padnout, což by mohlo znovu poslat proud uprchlíků přes Egejské moře, Evropa začala v tichosti připravovat plán B," připomíná s odkazem na pondělní zprávu německého deníku Bild server.
Tento plán podle serveru popsalo několik vysoce postavených diplomatů a efektivně by Řecko změnil v jeden obrovský uprchlický tábor; tedy „to, co evropští lídři počínaje Angelou Merkelovou přísahali, že nedovolí".
Jak server připomíná, takováto eventualita by byla v rozporu s původním cílem dohody s Tureckem, která měla zabránit uprchlíkům, aby uvízli v Řecku. Řecko by totiž podle návrhu sloužilo nejen jako přijímací centrum, ale byly by zde i trvalejší uprchlické tábory. Pokud by ale Turecko od dohody ustoupilo, EU podle serveru jinou možnost možná mít nebude.
Vzkaz pro Erdogana
Na druhou stranu server podotýká, že ačkoliv se o plánu v EU mluví, nedošlo zatím k žádným konkrétním krokům a je tak možné, že lídři EU chtějí jen Erdoganovi ukázat, že mají i jiné možnosti než dohodu s Tureckem.
Ten totiž podle serveru odmítá s EU spolupracovat, jak se ukázalo minulý týden, když uvedl, že odmítá změnit protiteroristické zákony v zemi, což je přitom jeden z klíčových požadavků, jejichž splněním EU podmínila umožnění bezvízového cestování do zemí EU tureckým občanům.
V neděli navíc Erdogan obvinil evropské státy z „krutosti", protože zavírají své hranice uprchlíkům. „Ale v pondělí nasadil smířlivější tón a uvedl, že Turecko pořád chce dohodu o vízech a s EU tak bude spolupracovat," podotýká server.
Server ale varuje, že tyto „nejasné signály a politický zmatek v Ankaře" vedou politiky v EU k obavám, že se celá dohoda s Tureckem zhroutí.
Podpora pro dohodu navíc byla podle serveru už od samého počátku velmi slabá. „Levicoví i pravicoví politici se společně postavili do opozice proti dohodě a odkazovali se na obavy ohledně Erdoganových útoků na svobodu slova a tvrdé zacházení s Kurdy," vysvětluje server.
Krok špatným směrem?
Zastánci dohody, včetně německé kancléřky Merkelové a prezidenta Evropské komise Donalda Tuska, se tak ocitli ve velmi nepříjemné pozici. Aby kontroverzní dohodu prosadili, prezentovali ji jako jediné možné řešení. Tím ale zároveň dali Erdoganovi do rukou ohromnou moc.
Server se proto domnívá, že návrhy „plánu B" měly zejména vyslat Erdoganovi signál, že EU na Turecku není tak závislá, jak by si mohl myslet, a že se nenechá zastrašit. „Není ale pravděpodobné, že Erdogana přesvědčí," dodává server.
Takový plán by totiž podle serveru vyvinul na Řecko příliš velký tlak a hrozila by destabilizace už tak křehkého politického systému v zemi. Celý plán by navíc vyžadoval obrovské množství financí a dalších zdrojů.
EU by se tak podle serveru měla při vyjednávání s Tureckem zaměřit spíše na slíbenou finanční pomoc, kterou Turecko potřebuje, a bezvízový styk, který by byl pro Turecko velmi vítaný, protože mnoho Turků má v Evropě příbuzné.
„A co je důležitější, zrušení víz, které je Turkům slibováno už roky, by vyslalo silný signál, že jsou na Západě vítáni," uzavírá server.
Témata: Turecko, EU, uprchlíci, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30