Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Desetitisíce lidí zůstanou bez pomoci. Humanitární organizace se stahují ze Středoafrické republiky

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bangui - Humanitární organizace musely kvůli eskalaci násilí ve Středoafrické republice přerušit své operace. Konkrétně se to týká měst Bangassou, Kaga Bandoro a Zemio. Od neděle přišli při útocích ozbrojenců o život tři zaměstnanci OSN z Maroka.

Desítky tisíc lidí kvůli tomu nebudou mít přístup k humanitární pomoci v podobě potravin a léků. S odvoláním na sdělení mírové mise OSN ve Středoafrické republice (MINUSCA) o tom informovala BBC.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvádí, že Středoafrická republika patří pro humanitární pracovníky mezi nejnebezpečnější země světa. Boje mezi znepřátelenými milicemi v posledních týdnech eskalovaly.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly.

Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice uskutečnily úspěšné prezidentské volby, přesto však boje pokračovaly. V posledních měsících se podle pozorovatelů etnické a náboženské násilí mezi znesvářenými povstaleckými skupinami zintenzivňovalo a šířilo do oblastí, které dříve konfliktem zasaženy nebyly.

Témata:  Středoafrická republika OSN (Organizace spojených národů) humanitární pomoc

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 18:54

Tajná svatba. Barbora Mudrová se vdala, řeč měl Martin Myšička

Léto je obdobím svateb, což platí i pro slavné osobnosti. V tichosti a tajnosti se provdala známá seriálová herečka Barbora Mudrová. Na její svatbě promluvil její dobře známý herecký kolega. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy