Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zmocněnec OSN pro Kypr odchází zpět do norské politiky

Vlajka Norska
Vlajka Norska
Foto: Pixabay

Oslo/Ženeva - Norský diplomat Espen Barth Eide odchází z funkce zmocněnce OSN pro Kypr. Přes dva roky pomáhal sbližovat zástupce řecké a turecké části rozděleného ostrova, jednání však nakonec zkrachovala kvůli neústupnosti Ankary.

Espen Barth Eide se chce nyní znovu věnovat politice ve své vlasti, kde dříve zastával post ministra zahraničí a obrany. Hodlá kandidovat v nadcházejících norských parlamentních volbách.

Turecké jednotky jsou na severu Kypru od invaze z července 1974. Jižní část ostrova je nyní členským státem EU, zatímco severní republiku uznává jen Turecko.

Pro generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese byla kyperská otázka jednou z priorit po letošním nástupu do funkce. Na začátku července ale ohlásil, že ve Švýcarsku pořádaná konference skončila bez uzavření dohody.

Turecko podle diplomatických zdrojů odmítalo z ostrova stáhnout vojáky, což byl zásadní požadavek Řeků. Řecko, Turecko a Británie se jednání účastnily jako takzvané ručitelské státy. Rozhovory o federalizaci zároveň vedli kyperský prezident Nikos Anastasiadis a prezident mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky Mustafa Akinci.

Témata:  Kypr OSN (Organizace spojených národů) Norsko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.