Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slováci kladně hodnotí protifašistické povstání za války, Kotlebovci netají svou nechuť

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Zahájení Slovenského národního povstání (SN 29. srpna 1944 si Slovensko, které bylo za války pod silným vlivem nacistického Německa, každoročně připomíná státním svátkem a oslavami. Výrazná většina Slováků v průzkumu vyjádřila hrdost na ozbrojenou protifašistickou revoltu.

SNP sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku, aby se zařadilo mezi členy vítězné protinacistické koalice.

85 procent respondentů se přihlásilo k tomu, že SNP bylo výrazem odporu Slováků proti fašismu, a proto by obyvatelé měli být na něj hrdí. Naopak jen devět procent dotazovaných se ztotožnilo s názorem, že SNP bylo povstáním vůči vlastnímu státu a že je třeba ho hodnotit negativně. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro veřejné otázky.

Vůči SNP se již dříve vymezila LSNS, která se hlásí k válečné Slovenské republice. Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba před dvěma lety čelil kritice za to, že v den výročí zahájení SNP visely na budově jeho úřadu v Banské Bystrici černé vlajky. Úřad v reakci tvrdil, že šlo o vzpomínku na oběti SNP.

Podle sondáže SNP kladně hodnotí až téměř tři čtvrtiny příznivců LSNS, která je podle jiných průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku.

Témata:  Slovensko průzkumy II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 17:33

Odešel kus české kultury, komentuje prezident odchod Jiřího Bartošky

I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy