Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie stáhla vojáky ze sporné oblasti na hranici s Čínou

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Dillí - Indie stáhne vojáky ze sporného regionu, který se nachází mezi indickým státem Sikkim, čínským Tibetem a Bhútánem. Oblast, kterou Indie nazývá Doklam a Čína Tung-lang, si nárokuje Bhútán a Čína. Letos v červnu začala čínská armáda prodlužovat svou silnici na této náhorní plošině.

Indie na to reagovala vysláním členů své armády, aby stavbě zabránila. Indické úřady přitom uvedly, že jednají jménem Bhútánu, s nímž je pojí "mimořádné přátelské vztahy". Bhútán proti výstavbě silnice, která se podle Číny konala na čínském území, podal oficiální protest.

Indické ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že se Dillí a Peking při diplomatických rozhovorech dohodly na rychlém stažení vojáků ze strategické náhorní plošiny Doklam a že stahování již bylo zahájeno.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing krátce nato sdělila, že indičtí vojáci už jsou na své straně hranice.

Vztahy mezi Indií a Čínou komplikují vleklé územní spory. Čína si nárokuje asi 90.000 čtverečních kilometrů území státu Arunáčalpradéš. Indie naopak prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38.000 kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír. Kvůli hraničním sporům spolu obě země v roce 1962 svedly krátkou válku.

K napětí mezi oběma zeměmi přispívá i čínská podpora Pákistánu a fakt, že v indickém exilu žije tibetský duchovní vůdce dalajlama, kterého Peking označuje za separatistu.

Témata:  Indie Indická armáda Čína

Související

Aktuálně se děje

11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy