Brusel - Projev o vztazích mezi Británií a EU, který má v pátek v italské Florencii přednést premiérka Theresa Mayová, nebude mít podle diplomatů okamžitý vliv na průběh jednání o brexitu. Evropa navíc nyní očekává ještě dvě důležité události: nedělní německé volby a úterní projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o budoucnosti EU.
Britská premiérka by měla ve Florencii v pátek promluvit o budoucím vztahu své země s Evropou a zdůraznit zájem své vlády na "hlubokém a zvláštním partnerství s EU".
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier po posledním jednacím kole o brexitu dříve tento měsíc upozornil, že strany se zatím neposunuly v řešení žádné z hlavních otázek. Spor trvá především okolo britských finančních závazků vůči unii, vyřešena ale není ani problematika ochrany práv občanů EU v Británii poté, co země na jaře 2019 z bloku vystoupí.
O postupu vyjednávání budou - souběžně se začátkem dalšího jednacího kola - v pondělí v Bruselu diskutovat zástupci členských zemí na Radě pro všeobecné záležitosti (GAC). Podle informovaného vysokého činitele EU nebude projev britské premiérky oficiálně na programu jednání. "Je samozřejmě možné, že o tom bude chtít někdo mluvit nějak neformálně. Ale cokoliv Mayová oznámí bude muset být před projednáním převedeno v Londýně do formálních návrhů," poznamenal tento představitel unie.
Také další diplomat informovaný o vývoji jednání s Brity ČTK řekl, že Barnierovou pozicí je, že se "nevyjednává podle projevů, ale podle vyjednávacích pozic".
Barnier na základě mandátu od 27 hlavních měst EU trvá na tom, že nejprve musí být dojednány podmínky samotného britského odchodu, tedy brexitu - právě včetně finančního vyrovnání, ochrany práv unijních občanů a také uspořádání okolo irsko-severoirské hranice. Teprve poté hodlá navrhnout členským zemím posun rozhovorů do druhé fáze, která Londýn mimořádně zajímá - tedy k široké problematice budoucí podoby vzájemných vztahů, od významných obchodních otázek přes obrannou a bezpečnostní spolupráci až třeba ke kulturní, vědecké a vzdělávací spolupráci.
Státníci EU se sejdou na "digitálním summitu", který do Tallinnu na 29. září sezvalo nynější estonské předsednictví EU. Na neformální večeři budou mít příležitost hovořit především o řadě jiných témat než je digitální ekonomika. Mayová u tohoto stolu sedět bude, podle diplomatů je však velmi nepravděpodobné, že by s ní chtěli státníci brexit nějak rozebírat.
Témata: Brexit, Theresa Mayová, Velká Británie, EU
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40