Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Maltě po vraždě novinářky za jednotu země demontovaly tisíce lidí

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Valletta - V ulicích maltského hlavního města se shromáždily tisíce lidí, kteří chtějí po vraždě investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové vyjádřit podporu jednotě politicky rozděleného ostrova.

Organizátoři vyzvali, aby lidé na manifestaci přišli s maltskou vlajkou a bez znaku politické příslušnosti. Na shromáždění nesmí promluvit zvolení zástupci, informovala agentura AFP.

Novinářka zahynula v pondělí. Pod její vůz někdo umístil bombu, zřejmě semtex, uvedla policie. Krátce poté, co vyjela z domova, exploze odmrštila vůz hluboko do pole. Vyšetřovatelé uvedli, že bomba byla odpálena na dálku mobilním telefonem. Maltská vláda v sobotu nabídla milion eur (25,7 milionu Kč) a ochranu za informace o tom, kdo novinářku zavraždil.

Ve všech maltských novinách se dnes objevil slogan "Pero je silnější než strach". "Novináři nebudou umlčeni", "Nemáme strach", "Všude, kam se člověk podívá, jsou podvodníci" zněla hesla na transparentech mírového pochodu ve Vallettě.

"Stát má na rukou krev, v zemi jako je tahle, už se nedá dále žít. To, co se stalo Daphne, nás rozhořčilo, ale může se to stát komukoli," řekla AFP účastnice průvodu Francesca Aquilinová. "Někdo za to musí převzít odpovědnost," uvedl Massimo Abela.

Témata:  Malta demonstrace vražda lidé

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.