Moskva - Ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje, nabídl prezident Vladimir Putin dnes v telefonickém rozhovoru se svým argentinským protějškem.
Prezident Mauricio Macri za nabídku poděkoval a Putin prohlásil, že okamžitě poskytne vyspělou oceánografickou loď, která by operaci mohla být velmi přínosná, uvedla agentura TASS s odvoláním na argentinské ministerstvo zahraničí.
Od zmizení argentinské ponorky se 44 lidmi na palubě v jižním Atlantiku dnes uplynul týden a pátrání týmů z více než desítky zemí je stále neúspěšné. Šance na přežití posádky jsou už velmi malé, neboť podle expertů kyslík v této ponorce vydrží od posledního vynoření maximálně na deset dní.
Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní nepodařilo navázat kontakt.
Ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu, zřejmě problém s bateriemi. Na pátrání se podílí už přes 4000 lidí z více než desítky zemí.
Situace podle expertů, citovaných agenturou Reuters, odráží problémy s nedostatkem peněz i výcviku, kterým čelí ozbrojené síly od konce vojenské diktatury na počátku 80. let minulého století. Druhou největší ekonomikou Jižní Ameriky v posledních desetiletích zmítala jedna krize za druhou, a tak financování ozbrojených sil nebylo vládní prioritou. Porušování lidských práv za diktatury přerušilo vazbu mezi společností a ozbrojenými silami - většina a Argentinců se o ozbrojené síly vůbec nezajímá, a proto ani politici nemají valný zájem o jakoukoliv vojenskou či obrannou politiku. Na problém tak bylo zaděláno.
Po prohře ve válce s Británií o Falklandy v roce 1982 a pádu diktatury v následujícím roce vojenské výdaje země klesly podle údajů Světové banky z 2,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 0,87 procenta v roce 2011. Loni činily 0,96 procenta HDP, což je méně než vynakládá Brazílie (1,3 procenta HDP) či Chile (1,9 procenta HDP).
Argentinské ponorky v roce 2014 strávily celkem jen 19 hodin pod vodou, zatímco pro provoz a výcvik by bylo zapotřebí 190 dnů, uvedla odborná publikace Jane's Sentinel.
"Musí někdo zemřít, aby se věci změnily?" ptala se šéfa státu manželka jednoho námořníka. Macri odvětil, že ponorka se zdála být v dobrém stavu.
Sám Putin zažil v počátcích svého působení v čele státu zkázu jaderné ponorky Kursk, která se potopila během manévrů v Barentsově moři i se 118 lidmi na palubě. Až po čtyřech dnech požádal Putin o pomoc Británii a Norsko.
Témata: ponorky, Argentina, Vladimír Putin, Rusko
Související
5. února 2020 21:55
15. prosince 2019 16:27
2. prosince 2019 2:31
11. listopadu 2019 0:05
17. října 2019 18:28
17. srpna 2019 22:23