Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ponižující praxe? Indonéská armáda a policie uchazečky podrobují testu panenství

indonésie
indonésie
Foto: INT

Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod zástěrkou psychologického vyšetření. Organizace Human Rights Watch (HRW) tuto praktiku označila za "krutou a diskriminační".

Světová zdravotnická organizace před třemi lety označila testy panenství za vědecky nepodložené. Podle lékařů může totiž být panenská blána narušena i řadou nesexuálních aktivit, včetně jízdy na koni, gymnastiky a fyzické práce.

"Skutečnost, že indonéská vláda i nadále toleruje, že bezpečnostní složky vykonávají hrubý 'test panenství', je projevem otřesného nedostatku politické vůle chránit práva indonéských žen," konstatovala dnes Nisha Variaová z HRW. Organizace vyzvala indonéského prezidenta Joka Widoda, aby policii a armádě nakázal s praktikou skoncovat.

Testy k určení toho, zda má zájemkyně o práci u bezpečnostních složek neporušenou panenskou blánu, jsou v Indonésii podle HRW dlouhodobou praxí. Organizace uvedla, že ženy, které testem "neprošly" nebyly sice nutně penalizovány, ale všechny adeptky tuto invazivní proceduru charakterizovaly jako bolestivou, ponižující a traumatickou.

HRW uvedla, že v některých případech musí test podstupovat i snoubenky vojenských důstojníků a obdobné vyšetření zdokumentovala u bezpečnostních složek v Egyptě, Indii a Afghánistánu.

Témata:  Indonésie Human Rights Watch ženy

Související

Aktuálně se děje

9:36

Pohřeb Jiřího Bartošky (†78). Byla ještě jiná varianta, přiznal informátor

Na den přesně za týden se otevřou dveře pražského Rudolfina lidem, kteří se budou chtít rozloučit s legendárním Jiřím Bartoškou. Zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let. A protože byl v rámci filmového festivalu spjatý s Karlovými Vary, nabízelo se i umístění posledního rozloučení do lázeňského města. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy