Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ponižující praxe? Indonéská armáda a policie uchazečky podrobují testu panenství

indonésie
indonésie
Foto: INT

Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod zástěrkou psychologického vyšetření. Organizace Human Rights Watch (HRW) tuto praktiku označila za "krutou a diskriminační".

Světová zdravotnická organizace před třemi lety označila testy panenství za vědecky nepodložené. Podle lékařů může totiž být panenská blána narušena i řadou nesexuálních aktivit, včetně jízdy na koni, gymnastiky a fyzické práce.

"Skutečnost, že indonéská vláda i nadále toleruje, že bezpečnostní složky vykonávají hrubý 'test panenství', je projevem otřesného nedostatku politické vůle chránit práva indonéských žen," konstatovala dnes Nisha Variaová z HRW. Organizace vyzvala indonéského prezidenta Joka Widoda, aby policii a armádě nakázal s praktikou skoncovat.

Testy k určení toho, zda má zájemkyně o práci u bezpečnostních složek neporušenou panenskou blánu, jsou v Indonésii podle HRW dlouhodobou praxí. Organizace uvedla, že ženy, které testem "neprošly" nebyly sice nutně penalizovány, ale všechny adeptky tuto invazivní proceduru charakterizovaly jako bolestivou, ponižující a traumatickou.

HRW uvedla, že v některých případech musí test podstupovat i snoubenky vojenských důstojníků a obdobné vyšetření zdokumentovala u bezpečnostních složek v Egyptě, Indii a Afghánistánu.

Témata:  Indonésie Human Rights Watch ženy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.