Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Projekt zemí Visegrádské čtyřky má posílit ostrahu libyjských hranic

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Praha - Česko spolu s ostatními zeměmi V4 spustí společný projekt na posílení ostrahy hranic Libye a zlepšení situace uprchlíků přímo v této zemi. Česko se staví dlouhodobě proti tomu, aby problém s migrací řešily unijní země povinným přerozdělováním uprchlíků podle kvót.

Premiér v demisi Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že společný projekt Česka, Slovenska, Maďarska a Polska má být řadou z českých aktivit k prevenci migračních krizí. "Česká vláda již delší dobu vybízela ke společnému projektu s dalšími státy V4. Maďarské předsednictví úspěšně zorganizovalo tuto iniciativu a jsem rád, že po několikatýdenních vyjednáváních došlo k dohodě. Je v zájmu ČR, aby se tento projekt realizoval," řekl Sobotka.

Příspěvky zemí Visegrádu poputují do Svěřeneckého fondu pro Afriku, který byl před dvěma lety zřízen kvůli pomoci zdrojovým a tranzitním zemím migrace v Africe, uvedl Úřad vlády. Česko doposud přispělo částkou 1,66 milionu eur (42,42 milionu korun), a patří tak mezi největší přispěvatele ze zemí střední a východní Evropy.

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby, kterou kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl směřovala tento týden Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko.

Česká vláda letos schválila příspěvek ve výši 25 milionů korun na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. Babiš podle informací Hospodářských novin příští čtvrtek na summitu lídrů zemí EU v Bruselu poskytne na zlepšení situace v Libyi kolem 200 milionů korun. List informoval, že V4 se na své účasti domluvila už před časem za Sobotky, jeho nástupce v čele vlády Babiš nicméně o projektu ví a podporuje ho.

Témata:  Libye uprchlíci Česká republika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy