reklama

Dodatek navrhl konzervativec Dominic Grieve a opatření má zřejmě podporu i u dalších "rebelů" z vládnoucí strany. Vláda Mayové přitom ani s jejich hlasy nemá v dolní komoře parlamentu většinu.

O dodatku se s velkou pravděpodobností bude hlasovat už dnes pozdě večer, píší britská média. I kdyby tuto bitvu Mayová prohrála, podoba klíčového zákona by se stále mohla změnit v následujících kolech jeho projednávání. Předsedkyně již tak nepříliš silné vlády by se však ráda dílčí porážce vyhnula a zastánce dodatku se snaží získat zpět na svoji stranu. Vláda přitom již parlamentu přislíbila možnost hlasovat o definitivních podmínkách brexitu, zákonodárci však tento scénář chtějí ukotvit v legislativě.

"Nevidím tady vůbec žádnou možnost, že bych ve věci ustoupil... Člověk musí bojovat za svoje principy," řekl Dominic Grieve. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové je aktivita tohoto bývalého generálního prokurátora důkazem toho, že to tentokrát konzervativci s výhradami vůči vládní linii "opravdu myslí vážně".

Projednávaný zákon o vystoupení z EU je základním pilířem legislativy kolem brexitu, který ruší opatření z roku 1972 spojující Británii s EU a zároveň přesouvá existující unijní legislativu do britského práva.

Dodatek o parlamentním právu veta podporují zástupci většiny opozičních stran. Řada konzervativních poslanců pak deníku The Guardian sdělila, že "věří, že jich je dost na to, aby ve středu přehlasovali vládu Theresy Mayové". "Potřebujeme ve věci brexitu důkladnou kontrolu, ne bianko šek pro vládní ministry," řekl agentuře Bloomberg labouristický poslanec Chuka Umunna.

reklama