Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uganda a Izrael se hádají o migranty. Nikdo je nechce

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kampala/Tel Aviv - Uganda je sice přijímání uprchlíků otevřená, v zemi ale už pobývá přes milion Jihosúdánců. Vláda Ugandy dnes popřela, že z Izraele převezme část afrických migrantů.

Izrael chce vyhostit až 40.000 běženců hlavně z Eritreje a Súdánu. "Mezi Ugandou a Izraelem neexistuje žádná dohoda o přesunu afrických přistěhovalců z Izraele do Ugandy. Tyto informace by měly být považovány za nepravdivé," řekl agentuře AFP ministr Okello Oryem.

Izraelské nevládní organizace na podporu migrantů tvrdí, že Uganda a Rwanda souhlasily, aby k nim přesídlili afričtí migranti, kteří Izrael dobrovolně opustí. Představitel jedné z těchto organizací Adi Drori-Avraham naznačil, že dementi Kampaly nelze brát zcela vážně.

Izraelská vláda vzkázala africkým migrantům, aby z Izraele do dubna odešli, jinak jim hrozí vězení. Podle Jeruzaléma si mohou vybrat, zda se vrátí do vlasti, nebo budou putovat jinam. Kam přesně ale Izrael nedodal.

V Izraeli pobývá zhruba 38.000 Afričanů, kteří se do země dostali nezákonně z Egypta. Většinou tvrdí, že uprchli před násilím ve vlasti, Izrael je však považuje za ekonomické migranty.

Témata:  Uganda Izrael uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.