Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sňatky homosexuálů jsou možné v 25 zemích, 16 z nich je v Evropě

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Canberra - Sňatky gayů a leseb na celostátní úrovni umožňuje ve světě 25 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry.

I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika.

Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. První postsovětskou zemí, která povolila alespoň registrované partnerství, se v roce 2014 stalo Estonsko.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily homosexuální sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko (po referendu), Finsko, Německo a Malta. V Rakousku budou moci homosexuálové uzavírat manželství od roku 2019. Slovinsko naopak v roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů v referendu odmítlo.

Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Bolívie, Kanada, Nový Zéland, Uruguay, USA a nově i Austrálie. Tam se nejprve pro sňatky homosexuálních párů vyslovili Australané v listopadovém referendu (souhlas vyslovilo skoro 62 procent zúčastněných voličů), počátkem prosince zákon umožňující homosexuálům uzavírat manželství schválil parlament a 8. prosince zákon podepsal guvernér Peter Cosgrove.

V roce 2006 uzákonila homosexuální sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů 34 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu.

V USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbičkami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance muselo od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, poslední z nich tak učinil v roce 2016. Rozhodnutí soudu se netýká indiánských rezervací.

Loni v květnu podpořil manželství párů stejného pohlaví ústavní soud na Tchaj-wanu, který se tak stane první asijskou zemí, kde budou sňatky osob stejného pohlaví legalizovány.

Témata:  homosexuálové manželství Austrálie

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.