Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec napětí? Na jednání mezi Bagdádem a Kurdy panovala důvěra

Irácký Kurdistán
Irácký Kurdistán
Foto: cabinet.gov.krd

Bagdád - Při jednáních mezi představiteli irácké centrální vlády v Bagdádu a zástupci iráckého autonomního Kurdistánu panovala na obou stranách důvěra. S odkazem na dnešní sdělení irácké vlády o tom informovala agentura Reuters.

Napětí mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem se vyostřilo poté, co se Kurdové v autonomii a několika sporných oblastech na severu Iráku loni v září vyjádřili pro nezávislost. V důsledku referenda irácká armáda vytlačila kurdské síly ze všech sporných regionů v Iráku, včetně ropného města Kirkúk.

„Při jednáních panovala atmosféra důvěry a pochopení," stálo v prohlášení irácké vlády s tím, že obě strany se domluvily, že budou dodržovat určitá pravidla. Bližší podrobnosti kabinet ale neuvedl.

Představitelé Bagdádu a Irbílu se podle kurdistánské televize domluvili, že budou letiště v autonomii kontrolovat společně.

Spor mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem vyústil nejen ve vojenské manévry ze strany Bagdádu, ale na autonomii byla také uvalena série omezení, včetně zablokování mezinárodních letů do regionu.

Témata:  Irák Kurdové

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:53

Kateřina Bartošková se rozhodla vydat jinou cestou. Na rozdíl od Jiřího Bartošky se celý život drží v ústraní

Smrt Jiřího Bartošky (†78) zasáhla český veřejný prostor jako blesk z čistého nebe. Oblíbený herec a prezident karlovarského filmového festivalu odešel ve čtvrtek ve svém domově, obklopen těmi, kteří pro něj znamenali nejvíc – svou rodinou. Ve stínu smutku ale veřejnost nyní znovu objevuje i jeho dceru Kateřinu (47), kterou se slavný herec celý život snažil chránit před světly reflektorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.