Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje v Afrínu vyhnaly z domovů 15.000 civilistů, varuje OSN

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - V severosyrské oblasti Afrín, kde 20. ledna proti kurdským milicím zahájila ofenzivu turecká armáda, bylo nuceno opustit své domovy asi 15 tisíc lidí. Ve zbytku provincie Halab (Aleppo) bylo vysídleno dalších asi 1000 lidí a bezpečnost zhruba 300.000 lidí v Afrínu zůstává ohrožena.

V projevu k Radě bezpečnosti OSN to dnes řekla čelní představitelka OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursula Muellerová. Místní kurdská správa v Afrínu podle níomezuje pohyb civilistů a brání jim v útěku z oblasti. V sousední severozápadní provincii Idlib bylo od 15. prosince vysídleno více než 270.000 osob, uvedla.

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli dnes v projevu k tureckému parlamentu řekl, že během operace v Afrínu přišlo o život pět tureckých vojáků a 24 jejich povstaleckých spojenců ze Svobodné syrské armády (FSA). Turecká armáda nicméně podle Canikliho nemá v Afrínu na svědomí život ani jednoho civilisty.

Ministr odmítl obvinění kurdských aktivistů, že Turecko při operaci použilo mezinárodně zakázané zbraně, jako je například napalm či chemické a biologické zbraně. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, dnes s odkazem na místní zdroje uvedla, že v provincii Halab byli při bombovém útoku na turecký vojenský konvoj, který měl eskortu povstalců spřízněných s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida, zabiti dva turečtí vojáci. Turecká armáda útok nepotvrdila.

Ankara dál trvá na tom, že operace v Afrínu je namířena proti "teroristům" ze syrské kurdské milice YPG a nikoliv proti civilistům, historickým, náboženským či kulturním strukturám, ani není jejím cílem zničit významné památky. V pondělí SOHR informovala, že při tureckém bombardování Afrínu byl poničen starověký chrám, který postavili Aramejci.

V současné chvíli v Sýrii podle odhadů OSN asi 13,1 milionů civilistů potřebuje ochranu a humanitární pomoc a asi 6,1 milionu z nich bylo nuceno opustit své domovy. Syrská vláda podle Muellerové v obklíčených oblastech ovládaných povstalci, jako je například východní Ghúta na okraji Damašku, brání v dodávání humanitární pomoci. V této oblasti v prvních deseti dnech roku podle ní bylo zabito nejméně 81 civilistů, včetně 25 žen a 30 dětí. 

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů) EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

11:29

Hrozí blackout s ruskou stopou. Britský ministr se chystá varovat NATO

Britský ministr pro mezivládní záležitosti Pat McFadden se chystá varovat, že Rusko je připraveno podniknout kybernetické útoky na Velkou Británii a její spojence ve snaze oslabit pomoc Ukrajině. Podle McFaddena by ruští hackeři mohli napadnout firmy či energetickou soustavu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy