Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejdelší podmořský tunel na světě? Helsinky do Tallinn by mohl propojit už v roce 2040

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Pixabay

Helsinky - Nejdelší podmořský tunel na světě by měl stát kolem 20 miliard eur (půl bilionu korun). Spojí finské Helsinky s estonským Tallinnem a otevřen by mohl být do roku 2040.

Dopravní spojení pod Finským zálivem by bylo dlouhé 103 kilometrů. Obě metropole zatím spojuje rychlostní trajekt, s nímž cesta trvá nejméně půldruhé hodiny.

Do Finska odjíždějí desetitisíce Estonců za prací, opačným směrem se vydává velké množství finských turistů. Tunel by cestu zkrátil o hodinu.

Projekt by spojil letiště v obou městech a byl by napojen na železniční koridor Rail Baltica, který má do roku 2026 spojit Tallinn s Varšavou.

Loni cestovalo mezi Tallinnem a Helsinkami devět milionů lidí, do roku 2050 se má tento počet zvýšit na 14 milionů. V případě, že se tunel podaří otevřít, předpokládá se roční kapacita 23 milionů lidí.

Témata:  tunel Finsko Estonsko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?