Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrská vojska vkročila do severního Aleppa. Odevzdají Kurdové oblast výměnou za pomoc proti Turecku?

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Damašek - Syrská vládní vojska dnes vstoupila do částí severního Halabu (Aleppa) ovládaných dosud kurdskou milicí YPG. Dosud dostupné informace nasvědčují tomu, že by mohlo jít o předem domluvenou akci, kdy Kurdové předávají vládě kontrolu výměnou za pomoc v bojích s Tureckem v severosyrské oblasti Afrín.

"Vojska prezidenta Bašára Asada vstoupila v Halabu do YPG kontrolovaných oblastí al-Hallak, Baní Zajd a Bustán al-Bášá," vypověděl svědek. Krátce nato mluvčí YPG Núrí Mahmúd oznámil, že syrské provládní síly dorazily do severosyrské oblasti Afrín, kde proti YPG bojuje Turecko a jeho spojenci.

Bývalé ekonomické středisko Sýrie a někdejší druhé největší město v zemi s 2,5 miliony obyvateli, Halab, bylo 19. července 2012 rozděleno na dvě části. Východní část ovládali povstalci (zastoupena byla Svobodná syrská armáda (FSA) a další sunnitské skupiny jako Levantská fronta či radikálové z Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra) a v západní části vládla armáda prezidenta Bašára Asada s podporou bojovníků z Íránu, libanonského Hizballáhu a také z Ruska.

Boje začaly prakticky hned po ovládnutí některých částí povstalci v létě 2012. Asadova armáda s podporou Ruska nakonec Halab 22. prosince 2016 dobyla zpět. Některé části města zůstaly pod kontrolou Kurdů a mezi vládou a nimi panovalo napětí, ale nikoliv násilí.

Ve středu se na zpravodajském serveru AMN objevily spekulace, že milice YPG části Halabu, jež kontroluje, dobrovolně předá syrské vládě výměnou za pomoc v Afrínu, kde YPG od konce ledna čelí ofenzivě turecké armády.

Už začátkem týdne se objevily informace, že syrská armáda se v Afrínu hodlá přidat na stranu Kurdů a vytlačit z pohraničního území turecké síly. Ankara Damašek před pomocí Kurdům opakovaně varovala s tím, že nebude váhat na vojska režimu útočit, pokud YPG pomohou.

Témata:  Sýrie Kurdové Turecká armáda Aleppo

Související

Aktuálně se děje

9:00

Papež František v kritickém stavu: Co bude následovat, pokud zemře?

Zdravotní stav papeže Františka není dobrý. Podle posledních informací se nachází v kritickém stavu a není v přímém ohrožení života. Co by se stalo, pokud by svůj boj o život prohrál?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: CDU vyhrála, přesto neslaví. Proč nemá důvod k radosti?

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.