Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozloučení s "největším přítelem a milovaným učitelem celého lidstva"? Stalinův pohřeb před 65 lety zastavil život v zemi

Josif Stalin
Josif Stalin
Foto: INT

Moskva - 9. březen 1953 byl pohřeb Josifa Stalina, za jehož krutovlády zahynuly desítky milionů lidí. Poslední dny sovětského diktátora jsou zahaleny tajemstvím. Asi mezi 1. a 2. březnem 1953 byl raněn mrtvicí a po záchvatu zůstal dlouho ležet bez pomoci, což vyvolává řadu spekulací. Zemřel 5. března, bylo mu 74 let.

Dobový tisk psal o rozloučení s "největším přítelem a milovaným učitelem celého lidstva", o "nezměrné bolesti v srdci" nebo o poctě "největšímu géniovi naší epochy" a na pražském Václavském náměstí se sešlo na hlavní tryzně na 360.000 lidí.

Pohřbu na Rudém náměstí v Moskvě se zúčastnily nejvyšší delegace ze zemí komunistického bloku, včetně Klementa Gottwalda, který několik dní po návratu do Prahy zemřel. Na Rudém náměstí a v přilehlém okolí se v mrazu tísnily dva až tři miliony lidí. Masové tryzny se konaly i v dalších sovětských městech.

Stalinovy ostatky byly nejprve tři dny vystaveny ve Sloupové síni Domu odborů, kde byly vystaveny i ostatky Stalinova předchůdce Vladimíra Iljiče Lenina a kde se konaly kromě stranických sjezdů a státních pohřbů i nechvalně známé moskevské procesy s údajnými odpůrci státu. Poté byla rakev převezena na dělové lafetě na Rudé náměstí, kde se konalo oficiální rozloučení, při kterém se zcela zastavil život v zemi. Ulicemi všech měst se rozléhal zvuk sirén a zvonů.

Smuteční projevy přednesli předseda Rady ministrů SSSR Georgij Malenkov a jeho první náměstkové, obávaný šéf ministerstva vnitra Lavrentij Berija a Vlačeslav Molotov.

Panika na Rudém náměstí i v přilehlých ulicích si vyžádala podle většiny zdrojů kolem 500 obětí, některé odhady hovoří až o 1500 mrtvých. Většina z nich byla ušlapána nebo se udusila v tlačenicích, někteří zahynuli při dopravních nehodách.

Po oficiálním rozloučení byla rakev s ostatky vůdce zahalena do černého a rudého sukna a kolem poledne byla uloženy do mauzolea na Rudém náměstí po boku Lenina.

O tři roky později na 20. sjezdu KSSS ale Nikita Chruščov odsoudil kult Stalinovy osobnosti a na návrh dělníků z několika závodů 22. sjezd KSSS rozhodl v říjnu 1961 ponechat mauzoleum výhradně pro Lenina. Stalinův "druhý" pohřeb proběhl tak bez jakékoli pocty, v tichosti a naprosto tajně. Stalinovo nabalzamované tělo bylo svlečeno z uniformy a bez jakéhokoliv obřadu uloženo v jednoduché dřevěné rakvi do hrobu u Kremelské zdi.

Témata:  Josif Stalin Sovětský svaz historie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.