Dobrý způsob jak predikovat, jaký bude další krok Moskvy v syrském konfliktu, je poslouchat, co ruští političtí a vojenští lídři říkají a připravit se na opak, tvrdí mezinárodněpolitický analytik James Denselow. Expert na blízkovýchodní region z think tanku Foreign Policy Centre v komentáři pro server Al Džazíra rozebral možné plány Ruska v občanskou válkou zmítané Sýrii.
Zatímco další aktéry syrské krvavé řeže charakterizuje jejich zaměření na krátkodobou taktiku, Rusové mají dlouhodobou strategii angažmá v zemi, soudí Denselow. Domnívá se, že strategie Moskvy se zrodila z historického vztahu s Asadovým režimem a jejích priorit pro budoucnost rychle se měnícího Blízkého východu. "Navíc se tomu nikdo nepostavil a chybí jakákoliv odpovědnost," píše expert.
Putin podle Denselowa ví, že po pěti letech krveprolití v Sýrii je to, co se skutečně děje na tamním písčitém bojišti, nejasné všem vyjma těch nejzapálenějších pozorovatelů. "Rusové se rozhodli vepsat svůj příběh do této vířící válečné mlhy, když si uvědomují, že pomocí kontroly a držení se konsistentní linie mohou sepsat první koncept historie a zároveň ovlivnit akce druhých," uvádí analytik. Připomíná, že loni v září byl syrský režim na lopatkách a stále více se hovořilo o Tureckem zaštítěné bezpečné zóně na severu země, avšak za této situace přišla ruská letecká kampaň a výrazně změnila poměr sil.
Kontrola příběhu
Ruská vojenská technika se dala do pohybu, přičemž syrské opoziční síly se začaly stahovat s tím, že lze odlišit ruská bojová letadla od syrských již na základě faktu, že ruské letouny útočí především v noci a navíc přesněji a intenzivněji, poukazuje Denselow. Dodává, že varování pozorovatelů, že ruské bomby zabíjejí stovky civilistů, byly plošně popírány a Moskva drze hlásala, že nikdo nezemřel.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Stejně rychle jako přišli, Rusové zdánlivě odešli," pokračuje odborník s tím, že v březnu ohlásili vítězství a stažení vojsk a zároveň vydávali tisková stanoviska o metálech, které doma čekají na jejich vojáky. Důraz kladený Ruskem na kontrolu příběhu a celkové PR se odrážel v moderovaných prohlídkách leteckých základen, ale to, k čemu došlo v Palmýře dovedlo věci na jinou úroveň, konstatuje Denselow. Tvrdí, že vědoma si faktu, že osvobození známé historické lokality od Islámského státu (IS) bude ve světových titulcích ve zcela jiném světle než další aspekty konfliktu, Moskva přešla do akce.
Novináři, kteří informovali o orchestru Mariinského divadla hrajícího v ruinách Palmýry, kde IS předtím popravoval zajatce, psali o hodinách letu z Ruska, dalších hodinách pod silnou ostrahou v Palmýře a vystoupení trvajícím pouhých 15 minut, uvádí ironicky Denselow.
Zdroje a úsilí
Zdroje a úsilí věnované tomuto vystoupení ukazují, jak moc chce Moskva vyprávět příběh o své podpoře obklíčené vládě v jejím boji proti terorismu, pokračuje analytik. Nicméně varuje, že se současnou diplomatickou snahou USA, aby Rusko dostálo svým slibům z Ženevy, se vše může rychle změnit.
Po silně medializovaném palmýrském koncertu unikly záběry zachycující něco, co připomíná ruskou předsunutou základnu budovanou nedaleko známých ruin, poukazuje odborník. Doplňuje, že Pentagon potvrdil, že objekt monitoruje, a popřel tak verzi, že Rusové se stáhli, přičemž stav jejich jednotek má být údajně podobný tomu před ohlášením ústupu. Mluvčí ruského ministerstva obrany sice tvrdí, že objekt u Palmýry není letecká základna, která by nebyla ekonomicky životaschopná, ale toto stanovisko podkopal sám ministr obrany Sergej Šoigu, který agentuře AP oznámil, že se vůbec nejedná o základnu, uvádí Denselow.
"Existuje pochopitelná opatrnost ohledně statutu ruských základen v Sýrii, jelikož Rusko se historicky soustředilo pouze na svou středomořskou námořní základnu v Tartu, který se ocitl v neradostné perspektivě po pondělním útoku IS na město a dalších na Džableh, které zabily více než 120 lidí," vysvětluje expert.
Konsistentní nepředvídatelnost
Denselow míní, že k dnešnímu dni bylo Rusko schopno provádět své akce z důvodu, že žádná jiná světová mocnost neprojevila ochotu dát tolik žetonů na stůl, případně blafovat. "Prostě tvrdit, že syrská válka je vyhraná, je něco jiného než ji vyhrát, a jednou věcí, která je na tomto konfliktu konsistentní, je nepředvídatelnost," varuje analytik.
Mezitím i Američané ukazují, že jsou schopní překvapit po svém, když minulou sobotu velitel amerického centrálního velení generál Joseph Votel neočekávaně cestoval 11 hodin na Kurdy kontrolované území v severní Sýrii, což posílilo podezření, že mírové rozhovory se hroutí a Washington se snaží posílit své další páky, konstatuje Denselow. Doplňuje, že bezprostřednější výzvou pro Rusko v otázce, zda budovat nové vojenské základny v Sýrii, je to, zda je ochotné podpořit cosi hmatatelného, k čemuž se dříve zavázalo.
Jak se blíží termín 1. června, kdy má OSN zahájit letecké shazování pomoci do obléhaných oblastí - což jde nepochybně proti zájmům Asadova režimu - Moskva může být přinucena odhalit, že za její rétorikou se skrývá plán zcela odlišných akcí pro nejbližší budoucnost, uzavírá komentář expert.
Témata: Sýrie, Rusko, ruské angažmá v Sýrii
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35