Washington - Kauzu vydání Sergeje Nikulina z Česka do USA sledují i americká média. Podle zpravodajské agentury McClatchyDC by úřady mohly výměnou za dohodu o případném trestu získat informace o kybernetických útocích řízených z Ruska.
McClatchy cituje bývalého žalobce v kauze Watergate Nicka Akermana, podle něhož o možné důležitosti Nikulina pro americké vyšetřování svědčí zejména to, jak důrazně Rusové bojovali o Nikulinovo vydání do vlasti. "Proč by se starali o nějakého podřadného hackera?... Skutečnost, že Rusové tak tvrdě bojovali, člověka nutí se ptát. Určitě bych čekal, že Muellerův tým s ním bude chtít mluvit," uvedl Akerman.
Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera rozplétá kauzu kolem údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016. Mueller se ve svém pátrání zaměřil i na okolí prezidenta Donalda Trumpa.
Nikulin je mimo jiné obviněn, že se dopustil hackerského útoku na server sociální sítě Formspring. Právě aktivity na tomto serveru přitom přispěly k ukončení politické kariéry demokratického kongresmana Anthonyho Weinera, který si nyní odpykává trest vězení za sexuální elektronickou komunikaci s patnáctiletou dívkou.
Weiner je manželem Humy Abedinové, která je dlouholetou blízkou spolupracovnicí Hillary Clintonové. Skandál kolem Weinera byl v prezidentské kampani jedním z témat. V rámci vyšetřování jeho případu pak policie objevila v jeho počítači e-maily Hillary Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničí. Právě tento hojně využíval v kampani Trump.
Témata: Jevgenij Nikulin, Rusko, hackeři, USA, Robert Mueller
Související
28. dubna 2022 12:28
30. září 2020 12:11
11. července 2020 9:57
9. dubna 2019 15:34
9. srpna 2018 16:58
27. června 2018 11:13