Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN varuje: V syrské Dúmě je uvězněno až 150 tisíc civilistů, jejich situace je zoufalá

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Damašek - Ve městě Dúmá ve východní Ghútě je stále 80.000 až 150.000 civilistů, kteří se v důsledku mnohaletého obléhání a bojů ocitají v naprosto zoufalé situaci. V Ženevě to dnes řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland.

Syrská povstalecká skupina Džajš al-Islám mezitím dnes podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v rámci dohody o evakuaci Dúmy propustila pět zajatců. Byli uneseni z nedalekého města Ádrá zhruba před pěti lety. Syrská státní televize nezávisle na této zprávě uvedla, že vládní vojska osvobodila čtyři ženy a jednoho muže v Dúmě a hodlají osvobodit všechny další zajatce, které povstalci na místě drží.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400.000 lidí. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo 1600 mrtvých.

Na základě dohod mezi Damaškem a rebely bylo podle úřadů z regionu do Idlibu evakuováno přes 46.000 osob. Poslední povstalci, kteří vyjednávají s vládou o evakuaci východní Ghúty, patří ke skupině Džajš al-Islám. Podle ruského ministerstva obrany město Dúmá na základě dohody v úterý opustilo přes 1100 povstalců s rodinami. Zamířili do rebely ovládaného regionu na severozápadě země.

Kolik rebelů ve východní Ghútě zbývá, není jasné. Egeland dnes v Ženevě oznámil, že rozhovory povstalců se syrskou vládou a Ruskem stále pokračují a město Dúmá pořád kontroluje Džajš al-Islám. Nejvíce podle něj v důsledku zdlouhavých jednání trpí civilisté.

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů) humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 21:56

Fialova vláda naposledy jednala mimo hlavní město

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.