Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podporujeme snahu vymýtit chemické zbraně, zní z G7

Chemické zbraně
Chemické zbraně
Foto: Pixabay

Berlín - Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) dnes odsoudila údajný chemický útok na syrské město Dúmá a podpořila snahy Spojených států, Francie a Británie zamezit používání těchto bojových látek. S odkazem na dnes zveřejněné prohlášení zemí G7 o tom informovala agentura Reuters.

"Zcela podporujeme snahy Spojených států, Británie a Francie o snížení kapacity režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada v oblasti chemických zbraní," uvedly země G7 v prohlášení s tím, že podobně jako trojice států doufají, že chemické zbraně budou v budoucnu vymýceny.

"Nadále jsme pro diplomatické řešení syrského konfliktu," uvedli zástupci G7 v prohlášení, které bylo zveřejněno v Německu.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Její představitelé jsou v Sýrii už od soboty a v pondělí měli dorazit do Dúmy. Moskva nicméně uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci způsobené víkendovým náletem spojenců. Spojené státy se obávají, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě ovlivnit, podobně se vyjádřila také Británie. Moskva ale tato obvinění odmítá a tvrdí, že Dúmá bude vyšetřovatelům zpřístupněna ve středu.

Témata:  chemické zbraně G7 Sýrie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.