Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budeme sledovat škodlivé kroky Ruska, shodli se ministři G7:

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Ottawa - Ministři zahraničí sedmi velkých světových ekonomik (G7) vytvoří pracovní skupinu, která bude sledovat škodlivé aktivity Ruska. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil šéf britské diplomacie Boris Johnson s tím, že G7 se na tom shodla v neděli na úvod svého třídenního ministerského jednání v Torontu.

Johnson řekl, že pracovní skupina se zaměří na ruské aktivity v podobě kybernetických útoků, šíření dezinformací či odstraňování režimu nepohodlných lidí.

"Rusko je tak neuvěřitelně důmyslné v rozsévání pochybností a zmatku, šíření falešných zpráv a ve snaze kalit vodu. My si myslíme, že by se měla G7 pokusit vnést do situace jasno," řekl Johnson.

Jeho německý kolega Heiko Maas už dříve novinářům řekl, že G7 chce formálně vyzvat Rusko, aby se zapojilo do řešení konfliktu v Sýrii, kde Moskva podporuje spolu s Íránem režim prezidenta Bašára Asada. Západ roli Ruska považuje za klíčovou a tvrdí, že bez Ruska není možné krizi v Sýrii politicky vyřešit.

Úřadující ministr zahraničí USA John Sullivan, který resort po odchodu Rexe Tillersona dočasně vede, dnes Rusko varoval, aby se chovalo zodpovědně, jinak ponese za své počínání zodpovědnost. V případě Sýrie pak řekl, že Rusko musí přestat vytvářet překážky, kterými prosazení míru podle něj brání.

Témata:  G7 Rusko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.