Sarajevo - Vláda Bosny a Hercegoviny dnes oznámila, že posílí kontrolu hranic s cílem zabránit dalšímu příchodu migrantů během letních měsíců. Opatření má pomoci zemi zajistit, aby byla dodržována práva migrantů, kteří do země už přišli. S dkazem na sdělení vlády o tom informovala agentura Reuters.
Stovky mužů, žen a dětí spí v parcích v Sarajevu a ve dvou městech u chorvatské hranice, přes kterou se chtějí dostat do západní Evropy. Městské úřady vyzvaly vládu, aby s touto situací rychle něco udělala, jelikož se blíží turistická sezóna a nebude, kde migranty ubytovat.
Dva roky poté, co byla uzavřena balkánská trasa, se stala cesta přes Bosnu pro migranty alternativou. Ti přicházejí z Turecka přes Řecko a Albánii a skrze Černou Horu a někteří i ze Srbska, odkud se nemohou dostat dál.
Vláda v Sarajevu pověřila speciální útvar pro migraci, aby zesílil boj proti převaděčství poté, co policie začátkem týdne zadržela 20 osob podezřelých z pašování asi 200 migrantů do zemí EU.
Od začátku letošního roku do Bosny podle tamních úřadů přišlo asi 1200 migrantů, převážně ze Sýrie, Pákistánu, Libye a Afghánistánu a přibližně stejný počet byl zadržen na hranicích.
Úřady rovněž uvedly, že Bosna není připravena na očekávaný nárůst počtu migrantů během letních měsíců, jelikož má pouze jedno zařízení pro žadatele o azyl a druhé pro migranty, kteří přišli ilegálně. Obě zařízení jsou plná.
"Migranti, kteří už přišli do Bosny a Hercegoviny, dostanou adekvátní pomoc a úřady se snaží najít nová místa, kde je mohou ubytovat v důstojných podmínkách," oznámila vláda.
Pomoc migrantům poskytuje mnoho nevládních organizací a řada místních obyvatel, z nichž někteří byli také uprchlíci během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Podle jejich odhadů je počet migrantů ve skutečnosti dvojnásobný oproti číslu, které uvádí vláda.
Témata: Bosna a Hercegovina, hranice, migrace, uprchlíci
Související
5. října 2024 10:52
21. srpna 2024 17:17
29. dubna 2024 7:43
2. listopadu 2021 10:11
13. srpna 2021 18:18
4. ledna 2021 16:53