Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí uctily v Rakousku památku povražděných chorvatských fašistů

Kanystr na naftu jednotek SS.
Kanystr na naftu jednotek SS.
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Vídeň - Deset až jedenáct tisíc lidí se dnes sešlo nedaleko jihorakouského města Bleiburg, aby uctilo památku tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 povraždili komunističtí partyzáni. Kontroverzní akce proběhla podle agentury APA bez vážnějších incidentů. Policie zadržela ovšem sedm lidí, kteří jsou podezřelí z porušení zákona o zákazu propagace nacismu.

Každoroční akce na Loibašském poli nedaleko rakousko-slovinské hranice je připomínkou masakru tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa během druhé světové války.

Po porážce Třetí říše prchlo zhruba 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů a jejich rodinných příslušníků - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je však vydali komunistickým partyzánům, kteří z pomsty tisíce z nich zavraždili buď přímo v Rakousku, nebo na cestě zpět do Jugoslávie. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Smuteční mši sloužil dnes zadarský arcibiskup Želimir Puljić, podle kterého je smyslem setkání u Bleiburgu připomenout si "utrpení, pronásledování a krutou smrt mnoha lidí". Akce se zúčastnil například i předseda chorvatského parlamentu, tři ministři chorvatské vlády či chorvatský zástupce v bosenském předsednictvu Dragan Čović.

V roce 2010 památku zabitých Chorvatů uctil u Bleiburgu například i tehdejší chorvatský prezident Ivo Josipović, pietní akce se ale v posledních letech stala příležitostí k setkání příslušníků chorvatské krajně pravicové scény. Navzdory výtkám kritiků, podle kterých se u Bleiburgu každoročně oslavuje fašistický ustašovský režim, rakouské úřady odmítly akci zakázat.

Podle sdělení rakouské policie proběhla dnešní akce bez větších incidentů. Zadrženo bylo pouze sedm lidí - šest Chorvatů a jeden Slovinec - a to pro podezření z porušení zákona, kterým byla v roce 1947 zakázána v Rakousku nacistická strana a propagace její ideologie.

Demonstrace proti setkání u Bleiburgu se zúčastnila zhruba stovka lidí.

Témata:  II. světová válka Rakousko nacisté Chorvatsko historie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy