Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očekáváme krveprolití obrovských rozměrů, varuje OSN před bojem od Idlib

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto ČT

Damašek - Pokud se v syrské provincii Idlib zopakuje scénář známý z východní Ghúty, bude počet obětí i zkázy šestinásobný. Řekl to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Naznačil tak očekávané boje o Idlib, kam se uchýlilo mnoho odpůrců syrského režimu, ozbrojených skupin, i civilistů.

Východní Ghúta byla poslední větší oblastí u Damašku ovládaná povstalci a syrská armáda ji obsadila v polovině dubna. Podobně jako v případě jiných regionů, kde působila opozice, ozbrojenci i jejich rodiny tam přistoupili na evakuaci a většina z nich zamířila do Idlibu.

De Mistura dnes řekl, že se události v Sýrii odehrávají podle klasického scénáře: bombardování, vyjednávání, evakuace. V Idlibu ale jde "o 2,3 milionu osob, z nichž polovina jsou evakuovaní, kteří nemají kam odejít," řekl De Mistura na jednání Rady bezpečnosti OSN věnovaném syrskému konfliktu.

De Mistura také sdělil, že je povzbuzen úterní diskusí v kazašské Astaně, kde se jednalo o tom, jak "se vyhnout nejhoršímu scénáři v Idlibu". Rozhovory prý ale neskončily žádným posunem v otázce, jak konflikt řešit.

Schůzek se účastní Írán, Rusko a Turecko a jejich zástupci v závěrečném prohlášení v úterý oznámili, že příště se sejdou v červenci v Soči. Tyto tři země začaly jednat v roce 2017 poprvé v Astaně, později se schůzky konaly i jinde. Na jednání bývají také zástupci Damašku a opozice.

Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij řekl, že "řešení pro Sýrii je jednoduché: obnovit svrchovanost Damašku nad jejím územím". "Nemůžete-li nebo nechcete-li nám tento problém pomoci vyřešit, pak nám v tom alespoň nebraňte," řekl Poljanskij na adresu Washingtonu.

Spojené státy se účastní rozhovorů, které pořádá OSN. Podporují odpůrce syrské vlády a spolu s nimi prosazují odstoupení prezidenta Bašára Asada.

Nizozemský velvyslanec při OSN Karel van Oosterom před jednáním Rady bezpečnosti OSN řekl, že hlavní problém pro vyjednání míru v Sýrii je nyní pozice Damašku, který se odmítá zapojit do skutečné diskuse.

Témata:  Syrská krize Sýrie Armáda Sýrie OSN (Organizace spojených národů) humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

8:15

Než Kubařová oznámila těhotenství. Co řekla herečka v posledním rozhovoru?

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Dnes uplyne týden od chvíle, kdy Veronika Khek Kubařová oznámila těhotenství. Fanoušci dopředu nic netušili, možná i kvůli tomu, že sympatická herečka se nedávno objevila v novém televizním seriálu Limity. Právě o tomto počinu mluvila v jednom z posledních velkých rozhovorů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.