Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Síly arabsko-kurdské koalice chytily v Sýrii francouzského džihádistu

Islamisté, ilustrační fotografie
Islamisté, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto Al-Jazeera

Damašek - Arabsko-kurdská koalice SDF, kterou podporují Spojené státy, dnes oznámila, že u syrské Rakky, což je někdejší bašta teroristické organizace Islámský stát (IS), zadržela francouzského džihádistu, jenž byl zapojen do teroristických útoků ve Francii. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

Muž padl do zajetí v sobotu nedaleko Rakky, kde se ukrýval a plánoval přesun ze Sýrie do Turecka a následně do Evropy. Podle SDF se dostal do Sýrie v roce 2015. Podle agentury AFP jde o Adriena Guihala. Agentura AP zadrženého označila za Adriena Lionela Kiyaliho.

Islamistův hlas byl zaznamenám v nahrávkách, na kterých se IS přihlásil k teroristickému útoku v Nice, jenž se stal v červenci 2016, a také k vraždám dvou francouzských policistů v obci Magnanville západně od Paříže, jež byly spáchány o měsíc dříve.

Podle listu Libération muž studoval arabštinu v Egyptě a k islámu konvertoval. Údajně se kdysi přátelil s Fabienem Clainem, jehož hlas byl identifikován na nahrávce, na níž se k atentátům spáchaným v Paříži v listopadu 2015 přihlásil Islámský stát.

Rakku Islámský stát prohlásil za hlavní město svého chalífátu v roce 2014. Město bylo dějištěm válečných hrůz, včetně poprav západních novinářů a humanitárních pracovníků. Loni v polovině října arabsko-kurdské milice s podporou mezinárodní koalice pod velením USA z rukou IS Rakku vybojovaly.

Témata:  Sýrie Francie terorismus násilí

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.