Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uganda zdaní používání sociálních médií

počítače
počítače
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kampala - Ugandský parlament schválil zákon, který uvaluje daň na uživatele sociálních médií, informoval zpravodajský server BBC. Zákon prosadil prezident Yoweri Museveni, podle nějž sociální sítě přispívají k šíření pomluv a klepů. Zatímco ministerstvo financí zavedení daně zdůvodňuje snahou zvýšit příjmy státu, aktivisté hájící lidská práva tvrdí, že jde o další pokus prezidenta omezit svobodu projevu.

Sociální média se stala důležitým politickým nástrojem jak ugandské vládní strany, tak opozice, uvedli korespondenti BBC. Během prezidentské kampaně v roce 2016 byly veškeré sociální sítě zablokovány. Prezident Museveni to zdůvodnil tím, že bylo nutné "zabránit šíření lží".

Uganďané, kteří používají facebook, twitter, viber či WhatsApp, za to zaplatí 200 ugandských šilinků denně (zhruba jedna Kč). Bochník bílého chleba o váze 500 gramů přitom v Ugandě podle webu Numbeo.comstojí zhruba 3260 ugandských šilinků (přes 18 Kč).

Zákon vejde v platnost 1. července, ale zatím není jasné, jak bude vymáhán. Vláda se snaží zajistit, aby všechny sim karty byly řádně registrovány.

Z 41 milionů obyvatel této africké země vlastní mobilní telefon 23,6 milionu lidí a internet užívá 17 milionů Uganďanů.

Témata:  Uganda sociální sítě internet

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.