Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Castro se politiky nevzdává. Povede komisi k sestavení ústavy

Raúl Castro
Raúl Castro
Foto: unmultimedia.org

Havana - Komisi, která má připravit text nové kubánské ústavy, povede šéf kubánské komunistické strany a bývalý prezident Raúl Castro.

Kubánský parlament dnes jednomyslně schválil členy nové komise, napsala agentura Reuters. Nová ústava by měla komunistickou zemi adaptovat na éru po skončení půlstoleté vlády bratří Castrů.

Současná kubánská ústava vznikala v době vlády Fidela Castra, kdy tento karibský ostrov patřil k zámořským partnerům Sovětského svazu, jediným zaměstnavatelem byl stát a příslušníci sexuálních menšin museli tajit svou orientaci. Kuba však kvůli bídné ekonomické situaci již několik let prochází obdobím opatrných reforem, které částečně umožnily soukromé podnikání či prodej bytů.

Podle médií se tak dá čekat částečné povolení soukromých podniků, které jsou na Kubě již několik let realitou, avšak ústava zakazuje příjmy, které pocházejí z "vykořisťování práce druhých". Dcera stranického vůdce Raúla Castra, poslankyně Mariela Castrová zase veřejně usiluje o legalizaci homosexuálních manželství.

Témata:  Raúl Castro Kuba

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.