Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obří vědecký průlom? Na měsících obřích exoplanet může být život

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Washington - Astronomové se rozhodli změnit metodu pátrání po životě ve vesmíru, napsal server Space.com. Pomocí nové analýzy identifikovali přes 100 obřích exoplanet (planet mimo Sluneční soustavu), které mohou mít měsíce s příznivými podmínkami pro život.

Pátrání po životě ve vesmíru se doposud obecně zaměřilo na místa, která jsou více méně podobná Zemi - skalnaté planety v "obyvatelných zónách" kolem mateřské hvězdy, tedy ve správné vzdálenosti, v níž může na povrchu planety existovat voda v kapalném stavu.

V tomto ohledu se nezdají být dobrými kandidáty planety podobné Jupiteru, protože nemají rozeznatelný povrch. Avšak skalnaté měsíce takových plynných kolosů mohou být něco jiného. "V současné době je známo 175 měsíců, které obíhají kolem osmi planet našeho slunečního systému," uvedl v prohlášení spoluautor vědecké studie Stephen Kane, který je specialistou planetární astrofyziky na Kalifornské univerzitě.

"Zatímco většina těchto měsíců obíhá kolem Jupiteru a Saturnu, které jsou mimo obyvatelnou zónu naší soustavy, v jiných slunečních soustavách to tak být nemusí," řekl rovněž. "Začlenění skalnatých exoměsíců do našeho pátrání po životě ve vesmíru výrazně rozšíří místa, kde můžeme hledat," dodal.

Kaneův výzkumný tým pozorně prošel databázi teleskopu Kepler, který objevil 70 procent z 3700 dosud známých exoplanet. Narazil při tom na 121 plynných obrů, jejichž oběžné dráhy jsou podle všeho v obyvatelných zónách.

Žádné jejich exoměsíce zatím potvrzeny nebyly. Autoři studie jsou přesvědčeni o tom, že mají-li tyto obrovské exoplanety své přirozené satelity - což se zdá pravděpodobné vzhledem k četnosti měsíců v našem slunečním systému -, mohly by být obzvláště slibným místem pro život.

Potenciální formy života na jejich povrchu by například mohly čerpat energii přicházející přímo od jejich hvězdy a stejně tak využívat světlo odrážené jejich mateřskou planetou.

Témata:  vesmir astronomie sluneční soustava

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.