Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při útocích v Sýrii byl loni použit sarin a chlor

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Damašek/Haag - Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes oznámila, že na severu Sýrie v provincii Hamá byl při dvou útocích loni na konci března velmi pravděpodobně použit zakázaný nervový plyn sarin a rovněž chlor.

Sarin byl podle OPCW použit 24. března 2017 jižně od města Latámina v provincii Hamá.

Organizace rovněž "došla k závěru, že chlor byl velmi pravděpodobně použit jako chemická zbraň 25. března 2017 v nemocnici v Latámina a jejím okolí." Zjištění OPCW byla založena na svědeckých výpovědích a analýzách vzorků.

Vláda prezidenta Bašára Asada byla z chemických útoků obviněna již několikrát. V reakci na údajný útok z letošního 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě, Spojené státy, Británie a Francie bombardovaly syrské cíle, které podle trojice sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Zda byly chemické zbraně použity v Dúmě, je stále předmětem vyšetřování. 

Témata:  Sýrie chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.