Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovinsko požene k soudu Chorvatsko kvůli sporu o hranici

Chorvatská vlajka
Chorvatská vlajka
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Lublaň - Slovinsko kvůli sporu o národní hranici zažaluje sousední Chorvatsko u Evropského soudního dvora (ECJ). Oznámil to dnes premiér Miro Cerar.

Záhřeb se totiž stále nehodlá podřídit arbitrážnímu rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku, a zemi tak umožnilo přístup na volné moře.

Slovinsko podá na Chorvatsko žalobu v červenci, řekl podle agentury Reuters premiér Cerar. Slovinsko i Chorvatsko vyhlásily v roce 1991 nezávislost na tehdejší Jugoslávii a nyní jsou obě země členskými státy Evropské unie. Stále se jim ale nedaří dohodnout se na uspořádání vzájemné pozemní i námořní hranice.

V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se pak vlády dohodly na arbitráži. Záhřeb ale soud už v roce 2015 označil za zkompromitovaný a jeho rozhodnutí o tom, že Slovinsko by mělo mít "nepřerušený přístup" k mezinárodním vodám v Jaderském moři, proto odmítá akceptovat.

Témata:  Slovinsko Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

13:08

Počasí může uvrhnout svět do vážné krize. Rok 2025 musí být historický bod zlomu, varují experti

Pod záštitou UNESCO a Světové meteorologické organizace (WMO) vznikla globální iniciativa zaměřená na ochranu ledovců, které zásobují více než dvě miliardy lidí sladkou vodou. Ledovce a ledové pokryvy obsahují přibližně 70 % světových zásob sladké vody, a jejich rychlé tání představuje vážnou environmentální i humanitární krizi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

"Lidé kvůli vám utíkají do zahraničí." Robert Fico dostal ostrý dopis

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.