Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Afghánistánu se otevřela gigantická stavba za 300 milionů dolarů

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Afghánistán, kde se zúčastnil dokončení vodní elektrárny. Gigantická stavba přišla na téměř 300 milionů dolarů.

Přehrada byla postavena v provincii Herát v roce 1976, ale za občanské války v 90. letech byla poškozena. Opět ji postavilo na 1500 indických a afghánských stavbařů. Přehrada Salma je více než 100 metrů vysoká a 540 metrů široká. Má vyrábět 42 megawattů elektřiny a pomáhat zavlažovat 75.000 hektarů polí.

Zdroj: YouTube

"Je to symbol našeho přátelství. Bude hlásat naději, osvětlovat domovy, zavlažovat úrodná pole a přinese blahobyt lidem v oblasti," prohlásil Módí.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní usiluje o užší spolupráci s Indií mimo jiné s ohledem na zhoršování vztahů se sousedním Pákistánem. Přehradu Ghaní označil za "další velký krok k prohloubení a rozšíření afghánsko-indických vztahů".

Indie do projektů na obnovu Afghánistánu vložila více než miliardu dolarů, čímž se stala jedním z největších dárců pomoci ve válkou poničené zemi. Kábul přijetím indické pomoci kráčí po tenkém ledu, protože Pákistán je historicky obezřetný ohledně jakéhokoli indického vlivu v Afghánistánu, poznamenala agentura Reuters.

Témata:  Indie Afghanistán Naréndra Módí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.