Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rodina Anny Frankové se marně snažila dostat do USA, nedostala víza

Anna Franková zřejmě v roce 1942
Anna Franková zřejmě v roce 1942
Foto: annefrank.org

Amsterdam - Amsterodamské muzeum Dům Anny Frankové společně s americkým památníkem holokaustu dnes informovaly o dokumentech, které ukazují, že se otec Anny Frankové dvakrát neúspěšně snažil získat víza do USA a že usiloval také o víza na Kubu.

"Jsem nucen věnovat se emigraci a jedinou zemí, kam bychom mohli jít, jsou Spojené státy," napsal v roce 1941 Otto Frank svému příteli v USA Nathanu Strausovi. Rodina původně žila v Německu, po nástupu Adolfa Hitlera k moci se přestěhovala do Nizozemska.

O vystěhování do USA se Frank začal zajímat přinejmenším v roce 1938. Strausovi sdělil, že tehdy podal žádost na americkém konzulátu v Rotterdamu, kde byly ale všechny dokumenty v květnu 1940 zničeny během nacistického náletu.

I kdyby ke zkáze dokladů nedošlo, bylo by pro rodinu obtížné do USA vycestovat. Spojené státy totiž v době, kdy se do země snažily uchýlit statisíce lidí, vydávaly zhruba 30 tisíc víz ročně, poznamenala AP. 

Nový pokus o získání víza v roce 1941 také ztroskotal, neboť USA na sklonku roku vstoupily do války. Ve stejném roce se Frank pokusil pro rodinu získat vízum na Kubu, což se ale také nepodařilo.

Témata:  II. světová válka historie USA Anna Franková

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.