Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ráj na zemi se změnil ve skládku, pláž v Karibiku zaplavily tuny odpadků + VIDEO

Dominikánská republika, ilustrační fotografie
Dominikánská republika, ilustrační fotografie
Foto: Martin Drahola, EuroZprávy.cz

Santo Domingo - Karibik je pokládán za ráj na zemi, v případě pláže města Santo Domingo to ale rozhodně neplatí. V posledních dnes ji zaplavily tuny odpadků. Ministr životního prostředí už pohrozil úplným zákazem plastů.

Stovky tun odpadků se na pláže u oblíbené promenády v Santo Domingu dostaly poté, co bouře a vydatné srážky zvedly hladinu řeky Ozama protékající městem. Podle starosty Davida Collada mají svůj díl viny provozovatelé městského zvedacího mostu, kteří ho otevřeli v obavě, že ho zvýšená hladina řeky poškodí. Tím se na pláže dostaly odpadky z některých městských částí.

Na odstranění odpadků z pláží pracuje už několik dní na 500 dobrovolníků a vojáků. Dosud se jim povedlo vyzvednout asi 400 tun odpadků, ale dalších 600 tun podle odhadu starosty zbývá.

K neobvyklé situaci se vyjádřil i dominikánský ministr životního prostředí Ángel Estévez, který místo navštívil. "Nemůžeme sedět s rukama v klíně, musíme změnit přístup k nakládání s odpady, abychom se v nich neutopili," řekl ministr. "Tento vzkaz posílám mimo jiné podnikatelům - připravte se na den, kdy přestaneme užívat v Dominikánské republice plasty," uvedl Estévez.

Témata:  Dominikánská republika plasty moře

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?