Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko EU nepotřebuje. Erdogan si může dělat, co chce, tvrdí novinář

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara – Osud dohody Evropské unie s Tureckem o uprchlících je nahnutý a panují tak obavy, zda nedojde k jejímu pádu a následnému prudkému zvednutí počtu uprchlíků, kteří přichází do Evropy. Zülfikar Dogan, turecký novinář a ekonomický a politický komentátor, se domnívá, že si Turecko takové jednání dovolit může.

Problematický protiteroristický zákon

Dogan připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyostřil svou antievropskou rétoriku poté, co odvolal premiéra Ahmeta Davutoglua, který byl na turecké straně hlavním strůjcem dohody s EU. Vztahy s Tureckem jsou podle něj nyní „na pokraji zhroucení".

Hlavním předmětem sporu je umožnění bezvízového cestování Turecku, které ale Evropská unie podmínila dodržením sady kritérií. Ty zahrnují i změnu protiteroristického zákona, který podle EU v Turecku umožňuje jeho zneužívání pro boj s nepohodlnými novináři a opozicí.

„V rámci tureckého protiteroristického zákona mohou být lidé jednoduše obviněni z terorismu nebo spolupráce s terorismem. Erdogan jich začal hojně využívat jako šikovného nástroje pro zastrašení svých politických oponentů, kritických médií, akademiků a intelektuálů," vysvětluje tento novinář.

Obětuje Erdogan dohodu?

To ale Erdogan odmítá a tvrdí, že jde o nespravedlivé nařízení v době, kdy je stát pod neustálou hrozbou teroristických útoků. Jde o tak zásadní problém, že Erdogan již na začátku května oznámil, že je ochoten se s EU kvůli tomu rozejít.

„Bezvízové cestování pro Turky do Evropy ale přitom je něco, o co se Erdogan sám usilovně snažil během doby, kdy působil jako premiér Turecka," podotýká Dogan a dále připomíná, že v prosinci 2013 došlo k podpisu dohody s EU, která položila základy zrušení víz. Společně s tím byla podepsána i dohoda o zpětném přijímání osob, v rámci které se Ankara zavázala přijímat zpět ilegální migranty, kteří do EU přijdou přes Turecko.

„Při projevu v rámci podepisovacího ceremoniálu Erdogan dohody ocenil jako ‚skutečný milník' v rámci vztahů mezi EU a Tureckem," uvádí dále Dogan s tím, že dohoda o zpětném přijímaní osob byla následně letos v březnu spojena s dohodou o zastavení Syřanů, kteří přichází do Evropy.

Jak tedy Dogan vysvětluje, současná dohoda o uprchlících není pro Erdogana politicky nepříjemná, jelikož se o přijetí dohody, na které tato stojí, před třemi lety jako premiér sám zasadil. Kamenem úrazu vztahů mezi Tureckem a EU tak zůstává sporný protiteroristický zákon. Na druhou stranu si ale podle Dogana turecký prezident může dovolit tuto dohodu obětovat, protože pro něj není klíčová.

Erdogan ve výhodné pozici

Vysvětluje, že ačkoliv se zdá, že by se zrušení víz dotklo obrovského množství lidí, ve skutečnosti v Turecku vlastní pas jen každý sedmý – asi 10,5 milionů z celkového počtu 78 milionů obyvatel. Asi 1,5 milionu z těchto vlastníků pasů navíc již bezvízový přístup do EU má, jelikož vlastní například diplomatické pasy. Podle statistik navíc do zahraničí vycestuje méně než čtvrtina lidí, kteří pasy mají.

To podle Dogana znamená, že „zrušení víz do EU desítky milionů Turků nezajímá, protože necestují do zahraničí, nemají pasy, nebo dokonce nemají ekonomické prostředky k tomu, aby takovýto výlet podnikli. Tato situace proto posiluje Erdoganovu pozici v jeho souboji s EU."

Lale Kemalová, novinářka a spisovatelka, která se specializuje na problematiku obrany a diplomacie, také vysvětluje, že valná většina lidí, kterých by se zrušení víz dotklo, patří do skupin, které se i tak nachází mimo voličskou základnu Erdoganovy strany AKP. Ten proto může zaujmout tvrdý postoj a ignorovat jejich přání, protože tím o voliče nepřijde, aby se pokusil od EU získat lepší podmínky a ústupky.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.