Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml zuří kvůli krokům nového arménského vedení, pobouřilo ho zatčení generála

Vlajka Arménie
Vlajka Arménie
Foto: Pixabay

Moskva/Jerevan - Nové arménské vedení, které se dostalo k moci po dubnovém pádu proruského premiéra Serže Sargsjana, je terčem kritiky ze strany Moskvy. Nelibost v Kremlu podle listu Kommersantu vyvolalo především nedávné zatčení generála Jurije Chačaturova, který je generálním tajemníkem Ruskem řízené Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Vláda nového arménského vůdce Nikola Pašinjana, kterou na jaře do vedení jihokavkazského státu vynesly lidové protesty v Jerevanu, zahájila trestní stíhání bývalého prezidenta Roberta Kočarjana a obviňuje ho z ohrožení ústavního pořádku. Měl se ho dopustit po volbách v roce 2008, kdy násilně potlačil demonstrace proti zvolení Sargsjana do čela státu. Jako jeden ze Sargsjanových odpůrců byl vězněn i Pašinjan.

Šéf ODKB Chačaturov byl v roce 2008 velitelem jerevanské posádky. Arménie jeho zatčením podle názoru Moskvy zasadila "kolosální" ránu reputaci vojenskopolitického bloku, jehož členy jsou kromě Arménie a Ruska Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že "události v Arménii nemohou Rusko neznepokojovat, a to i vzhledem k úkolům organizací v postsovětském prostoru". Kommersant dnes cituje slova nejmenovaného ruského diplomata, že "pokusy očernit Chačaturova a celou ODKB vyvolali hráči stojící mimo region".

Roztržka může ohrozit dodávky ruských zbraní do Arménie, na nichž se obě strany dohodly v roce 2012. Rusko se zavázalo dodat mimo jiné i moderní víceúčelové stíhačky Su-30SM. Celkem dosahoval kontrakt hodnoty 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), první část výzbroje už Jerevan obdržel.

Témata:  Arménie Rusko Sergej Lavrov

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.