Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Malajsii se ztratila radioaktivní látka. Úřady jsou bezradné

Malajsie
Malajsie
Foto: Pixabay

Kuala Lumpur - Malajsijské úřady pátrají po průmyslovém zařízení, které obsahuje radioaktivní izotop iridia 192. Tento prvek může osobám, které s ním přijdou do přímého styku, byť na pár minut, způsobit vážné nebo trvalé následky. Několikahodinové či několikadenní vystavení může vést až k úmrtí.

Zařízení zmizelo při přepravě 10. srpna. Patřilo firmě, která pomocí gama záření testuje kvalitu součástek používaných například v ropném a plynárenském průmyslu.

Podle BBC existují obavy, že by zařízení mohlo být použito jako špinavá bomba. Malajsijská policie je ale přesvědčena, že zmizení radioaktivního nákladu nesouvisí s terorismem. Náměstek malajsijského ministra vnitra Azis Jamman ztrátu radioaktivního nákladu potvrdil, prohlásil ale přitom, že "vše je pod kontrolou".

Náklad byl převážen nákladním autem do malajsijské metropole Kuala Lumpuru. Řidiči tvrdí, že během cesty nezastavili a zmizení nákladu zjistili až poté, co dojeli na místo určení. Podle vyšetřovatelů bylo zařízení buď ukradeno, nebo během cesty spadlo z vozidla. 

Témata:  Malajsie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.