Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA už brzy přestanou létat k ISS na Sojuzech, slibuje Pence. Za jedno místo zaplatí desítky milionů

Takhle vypadá planeta Země z ISS
Takhle vypadá planeta Země z ISS
Foto: Pixabay

Houston - Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek navštívil Kennedyho vesmírného střediska v Houstonu. Naznačil brzké ukončení spolupráce s Ruskem při cestách astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

"Po dobu víc než sedmi let jsme byli nuceni létat do kosmu autostopem," řekl viceprezident. Mnozí Američané podle něj ani nevědí, že za dopravu na ISS Spojené státy Rusku platí. Jedno místo v dopravní lodi Sojuz stojí 82 milionů dolarů.

"Slibuji vám, že brzy, velmi brzy budou američtí astronauti létat do vesmíru na amerických raketách, které budou startovat z území USA," řekl Pence a připomněl projekty pilotovaných letů Dragon společnosti SpaceX a CTS-100 Starliner firmy Boeing. Očekává se, že startovat na oběžnou dráhu s posádkou začnou už příští rok.

Spoléhat se na ruské rakety Sojuz byli Američané nuceni po ukončení projektu raketoplánů v roce 2011. Od té doby létali astronauti na ISS výhradně na ruských strojích.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmírná loď Sojuz vesmir Mike Pence

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.