Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Námořnictvo USA mění lokaci lodí. Vysílají jasný signál do Moskvy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: navy.mil

Washington – List Wall Street Journal informuje o tom, že americké námořnictvo mění dislokaci svých letadlových lodí. Například obří letadlová loď USS Harry S. Truman, s posádkou čítající asi 5000 námořníků a členů leteckého personálu, se přesouvá z Perského zálivu do Středozemního moře. Podle Američanů to má vyslat „jasný signál do Ruska“.

Deník připomíná, že USS Harry S. Truman funguje jako odrazový můstek pro letadla, která útočí na cíle Islámského státu v Sýrii a Iráku. Od listopadu z lodi odstartovala více než polovina letů mířících do této oblasti.

Kontraadmirál Bret Batchelder, nejvyšší důstojník plavidla, tento týden uvedl, že přesunutí „klíčové loďi" amerického námořnictva zamířila z Perského zálivu přes Suezský průplav do Středozemního moře, aby Spojené státy ukázaly partnerům v NATO, že plní svůj závazek týkající se udržení rovnováhy námořních sil v regionu..

„Je to ukázka našich schopností. To je jisté. Nepochybně existují lidé, kteří to sledují. Je to jen vizuální znázornění toho, čeho jsme schopni," uvedl Batchelder.

Přemístění USS Harry S. Truman poskytuje podle listu „prostor pro americké vojenské strategie v době, kdy se Rusko agresivně prosadilo v regionu s využitím svého námořnictvo a letectvo, aby zvrátilo pětiletý konflikt v Sýrii ve prospěch prezidenta Bašára Assada".

Vojenský úředník ve Washingtonu potvrdil, že posun plavidla je signálem vyslaným do Moskvy a zároveň demonstrace provozní flexibility a dosahu námořnictva. „Poskytuje to potřebnou přítomnost ve Středozemním moři, abychom zkontrolovali...Rusy," dodal úředník. „Nepředvídatelnost, kterou jsme předvedli s Trumanem je donutí dvakrát přemýšlet."

Deník dodává, že Rusko ve Středozemním moři už tři roky udržuje kontingent asi 10 až 15 lodí, důvodem je konflikt v Sýrii.

Témata:  U.S. Navy Rusko USS Harry S. Truman

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.