Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve světě bylo letos zabito 94 novinářů

Noviny, ilutrační foto
Noviny, ilutrační foto
Foto: Pixabay

Při výkonu povolání přišlo ve světě letos o život 94 novinářů, o 12 více než loni. Uvedla to ve své výroční zprávě Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Zvrátil se tak klesající trend z předchozích tří let.

Z celkového počtu zabitých bylo šest žen. Po objednané vraždě a při bombovém útoku nebo střelbě přišlo o život celkem 84 novinářů, kameramanů a techniků. Dalšími zabitými jsou zaměstnanci médií, kteří pracovali jako řidiči, ochranka a další pomocný personál.

Nejvíce novinářů zemřelo v Afghánistánu, celkem 16. Následovaly Mexiko, Jemen, Sýrie a Indie. Největší nebezpečí představují země s ozbrojenými konflikty nebo radikálními extremisty. V Evropě byli zabiti čtyři novináři, ve Francii, Bulharsku, Turecku a na Slovensku.

IFJ upozornila zvláště na vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího, která podle ní odráží současnou bezpečnostní krizi pro novináře. Kritik saúdskoarabské vlády, který pracoval pro Washington Post, byl zabit v říjnu na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu zvláštním týmem agentů. Prezident IFJ Philippe Leruth v této souvislosti vyzval opět členské státy OSN, aby přijaly Úmluvu o bezpečnosti a ochraně novinářů, kterou IFJ představila v OSN loni v říjnu.

Témata:  lidé novináři noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.