Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg bude nadále v čele NATO. Zůstaneme připraveni, vzkazuje aliance

Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Severoatlantická aliance prodloužila dnes o další dva roky mandát svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Nejvýše postaveným civilistou v NATO by tak měl být bývalý norský premiér až do 30. září 2022. Na svých stránkách o tom informovala sama aliance.

"Spojenci vyjádřili svou podporu úsilí generálního tajemníka ve snaze přizpůsobit a modernizovat NATO a zajistit, že zůstane připravené na budoucnost," uvedla aliance v prohlášení.

Stoltenberg v reakci na prodloužení svého mandátu uvedl, že se cítí důvěrou 29 členských států poctěn. "Čelíme největším bezpečnostním výzvám za poslední generaci a já se těším, že budu pokračovat ve spolupráci se všemi spojenci ve snaze NATO přizpůsobit a modernizovat," dodal generální tajemník.

Čerstvý šedesátník Stoltenberg působí jako nejvýše postavený civilista Severoatlantické aliance od 1. října 2014. Rekord v délce výkonu funkce generálního tajemníka zatím drží někdejší nizozemský ministr zahraničí Joseph Luns, který v čele NATO stál v letech 1971 až 1984, tedy 13 let.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance) EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.