Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brousí si zuby na vysokou pozici v EU? Merklová promluvila

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ukončila spekulace o tom, že by v budoucnu mohla přejít na některý z vysokých postů v rámci Evropské unie. Až skončí v čele německé vlády, nebude připravena přijmout žádný další politický úřad. Řekla to v Berlíně po setkání s nizozemským premiérem Markem Ruttem.

O možnosti, že by se Merkelová stala eurokomisařkou nebo zastávala jinou významnou roli v rámci Evropské unie, se v Německu začalo mluvit po rozhovoru, který čtyřiašedesátiletá politička dala listu Süddeutsche Zeitung. Řekla v něm, že se chce do budoucna ještě s větším nasazením angažovat v Evropě.

"Rozhovor jsem dala jako německá kancléřka a myslím, že je důležité, abych jako německá kancléřka spíše zesílila, než utlumila své snahy o dobrou a fungující Evropu," uvedla dnes Merkelová. Jinak podle ní platí to, co už říkala dříve, tedy že nebude k dispozici pro žádnou další politickou funkci. Je přitom jedno, kde by taková funkce byla.

Merkelová je německou kancléřkou už od roku 2005. Ve funkci by ráda vydržela ještě do konce volebního období v roce 2021. Pak už znovu nebude kandidovat ani do parlamentu.

Témata:  Angela Merkelová Německo EU

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.