Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec ruské propagandy v Litvě? Šéf webu Sputnik byl vyhoštěn

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva
Foto: Pixabay

Litevské úřady dnes vyhostily šéfredaktora místní redakce ruského propagandistického webu Sputnik, označily ho za nežádoucí osobu a zakázaly mu vstup na území státu po dobu pěti let. Oznámila to baltská agentura BNS. Šéfredaktor Marat Kasem, který má lotyšské občanství, byl eskortován do Rigy.

Kasem byl podle BNS zadržen na vilniuském letišti po příletu z Moskvy. Podle mluvčího litevské pohraniční služby Gerdiuse Mišutise byl vyhoštěn proto, že se jeho jméno nachází v seznamu nežádoucích osob.

Ve zprávě litevské rozvědky z roku 2018 se uvádí, že litevská redakce Sputniku je nástrojem Moskvy pro šíření proruské propagandy. Portál se snaží prosazovat vliv Ruska na litevský informační prostor, podněcovat protizápadní nálady a formovat veřejné mínění ve prospěch ruské politiky, citovala ze zprávy agentura Interfax.

Podobný názor nedávno na sněmovním semináři v Praze prezentoval ředitel české Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Upozornil na aktivity mediálních organizací Russia Today a Sputnik, které "šíří v zahraničí ruskou propagandu a dezinformační kampaně".

Šéfredaktorka mediální skupiny Sputnik Margarita Simoňjanová dnes Kasemovo vyhoštění potvrdila, důvody ale prý nezná. "Jak může litevskou bezpečnost ohrožovat člověk, který se nezabývá ničím jiným než žurnalistikou, ví jen bůh a litevské úřady," řekla v Moskvě novinářům.

Témata:  Litva fake news a dezinformace propaganda

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 11:28

Rok od smrti Vlastimila Harapese (†77). Kam ho pozůstalí uložili?

V Česku panuje pochmurná atmosféra i v těchto květnových dnech, protože před týdnem odešel legendární Jiří Bartoška. Podobná nálada v zemi byla i loni. Dnes je to totiž přesně rok, co zemřel Vlastimil Harapes. Bylo mu 77 let. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.