Více než polovina mladých lidí z arabského světa chce opustit svůj domov a migrovat jinam. Ukazují to výsledky průzkumu BBC Arabic a Arabského barometru. Nejžádanější destinací pro migraci je podle BBC Evropa následovaná Severní Amerikou.
Průzkum, který přinesl mimo jiné deník The Jerusalem Post, ukázal, že v průměru 52% osob ve věku od 18 do 29 let chce migrovat do zahraničí. V některých zkoumaných zemí je tento podíl mnohem vyšší – jde například o Maroko, kde je toto číslo dokonce 70 procent.
Do průzkumu, na kterém se podíleli také výzkumníci z Princetonské univerzity, se v období od října 2018 do dubna 2019 zapojilo asi 25 000 lidí z 10 zemí a palestinských území.
Mladí lidé jako nejčastější důvod, proč uvažují o migraci, uvádějí nedůvěru v islamistické vlády či fakt, že se stále více identifikují jako „nenáboženské“ osoby. Dalším důvodem jsou pak ekonomické podmínky v domovských zemích.
O odchodu ze své země uvažuje téměř polovina mladých obyvatel Súdánu či Jordánska a třetina Iráčanů. „Číslo samo o sobě je alarmující a má několik složek," vysvětluje Mohammed Masbah, ředitel marockého Institutu pro analýzu politik v Rabatu. „Politicky zde existuje nedostatek důvěry ve vlády, protože lidé věří, že vláda nemůže vyřešit jejich problémy,“ řekl Masbah. „Socioekonomicky je nezaměstnanost mládeže vysoká a lidé se obávají, že to bude ještě horší."
Na druhou stranu se ale podle deníku touha emigrovat v celém regionu nezvýšila. Od roku 2013 se naopak snížila na palestinských územích, v Alžírsku, Súdánu, Jemenu a především v Libanonu. „Touha emigrovat možná ustoupila kvůli vítězství Assadova režimu v Sýrii a zastavení nepřátelských akcí v mnoha částech Sýrie, zejména podél libanonských hranic," domnívá se Abdul-Wahab Kayyali, výzkumný spolupracovník Arabského barometru.
Zároveň se zvyšuje podíl dospělých, kteří se označují jako „bez náboženství“ - v roce 2012 to bylo 8 procent, v roce 2019 už je to 13 procent. Průzkum také zjistil, že došlo k všeobecnému poklesu důvěry v náboženské vůdce - nejstrmější pokles byl zaznamenán v Maroku.
Podle marockého institutu Masbah hraje klíčovou roli vzdělání. „U mladých se mění postoj k náboženským autoritám, protože je tu stále více vzdělaných lidí. Nedá se říci, že by šlo o lidi nenáboženské, ale jsou mnohem kritičtější vůči tradiční náboženské autoritě,“ vysvětlují experti To se odráží i na názorech mladé arabské generace. Velký průzkum totiž například zjistil, že téměř ve všech sledovaných místech se většina lidí domnívá, že žena může působit jako hlava vlády muslimské země.
Související
19. července 2018 8:42
9. března 2018 12:25
15. července 2017 12:55
15. května 2017 8:03
7. května 2017 18:59