Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrt Coxové opět rozvířila kampaně k brexitu, Camerona se naštval v televizním pořadu

Summit G7 v Německu, David Cameron
Summit G7 v Německu, David Cameron
Foto: g7germany.de

Londýn - V Británii se opět rozjely kampaně odpůrců a příznivců brexitu. Po smrti poslankyně Jo Coxové psala média o vystřízlivění po často velmi ostrých výrocích na obou stranách a obě kampaně se v neděli také snažily o umírněnější tón.

Poslední průzkumy ukazují vzestup formace Remain (Setrvání), ale autoři průzkumů shodně tvrdí, že vražda neměla asi na výsledek vliv, ale spíše lze posun přičíst ekonomickým argumentům.

Bývalá spolupředsedkyně konzervativců Sayeeda Warsiová dnes oznámila, že opouští kampaň Leave (Odejít). Dnes ráno řekla rozhlasu BBC, že k jejímu rozhodnutí přispěly "pokračující lži" ministra spravedlnosti Michaela Govea o vstupu Turecka do EU a fakt, že šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v neděli obhajoval plakát své strany se zástupem mimoevropských uprchlíků provázený nápisem Bod zlomu.

Podle ní to byla poslední kapka. Obvinila obhájce takzvaného brexitu, že vedou nenávistnou a xenofobní kampaň. Zdůraznila, že odchod podporovala od loňského roku, ale nyní bude pro Remain, tedy pro setrvání Británie v unii s tím, že má o Británii odlišnou představu, než druhá strana.

Již v neděli se vrátili aktivisté obou stran do britských ulic. U vchodů do metra a na dalších místech bylo vidět hlavně mladé lidi rozdávající letáky. Stoupenci setrvání v unii se sešli v Hyde Parku, kde svými těly vytvořili na trávníku ohromný nápis IN (Uvnitř).

Kampaň pro odchod měla mítink v centru Londýna, kde vystoupila všechna její esa, včetně Govea a bývalého londýnského starosty Borise Johnsona. Ale šlo o událost především pro televizní kamery, protože Londýn je převážně proevropský a stoupenci brexitu jsou tu ve značné menšině.

Svědčí o tom i plakátky, které si lidé vylepují do oken a jimiž oznamují, jak budou hlasovat. V Londýně jsou za oknem především nápisy Remain a je jen obtížné najít plakátek vyzývající Vote Leave (Volte odchod).

Večer pak hájil britské členství v unii premiér David Cameron. Vystoupil v populárním pořadu Question Time, v němž politici odpovídají na otázky publika ve studiu - tentokrát rovnoměrně složeného ze stoupenců a příznivců brexitu. Na úvod zdůraznil, že "celá země byla šokována hroznou vraždou" Coxové. Připustil na úvod, že obě strany dosud vedly "vášnivou debatu".

Sám se snažil o klidný tón, a rozohnil se až při dotazu jednoho z diváků, zda se necítí být "Nevillem Chamberlainem 21. století, který mává kusem papíru a tvrdí, že mu dali slib..., který nějaká evropská diktatura může zvrátit?"  Cameron se v debatě dostával nejvíc pod tlak při dotazech na selhání přistěhovalectví omezit. Současně odsoudil Farageův plakát, který je podle něj "neodpovědný" a "má jen strašit lidi".

Témata:  Brexit Velká Británie David Cameron Jo Coxová

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 10:29

Agáta Hanychová se dočkala zvláštní výsady. Ostatním zbyly oči pro pláč

Na placených platformách se v posledních měsících roztrhl pytel s exkluzivním obsahem. Mezi prvními, kdo využil tento formát ke svému prospěchu, byly Agáta Hanychová (39) a Ornella Koktová (32). Jejich podcast se rychle stal jedním z nejdiskutovanějších a zdá se, že obě dámy mají na platformě výsadní postavení. Důkazem je i zvláštní přístup provozovatelů, kteří podnikli kroky na jejich ochranu, zatímco jiným tvůrcům zbyly jen oči pro pláč.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy