Ankara/Brusel – Dohoda o uprchlících, kterou Evropská unie uzavřela s Tureckem v březnu letošního roku, během své krátké existence neustále čelí tvrdé kritice. Zpravodajský server Al-Monitor přibližuje, v jakém stavu se nachází vztahy EU-Turecko i celá dohoda.
Odklon Turecka od Západu
Server připomíná, že Turecko bylo dlouhou dobu definováno progresivními kroky a snahou o přiblížení se Evropské unii, které měly vyústit až ve vstup země do evropského společenství.
„Arabské jaro zdůraznilo důležitost Turecka jako ‚vzorové země' pro ostatní islámské státy. Ale Arabské jaro se pokazilo a EU nyní bojuje s vlastními krizemi, zatímco Turecko se pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana stává stále více autoritářským; a tyto naděje už téměř zmizely," varuje.
Vztahy mezi Tureckem a Bruselem na chvíli oživila otázka migrační krize. Tehdejší premiér Ahmet Davutoglu, který se o vyjednání dohody významně zasadil, dohodu označil za symbol „nové éry" ve vztazích s Evropou.
„Dnes jsme potvrdili, že Turecko a EU mají stejný osud, stejné problémy a stejnou budoucnost," uvedl tehdy Davutoglu.
Sporný protiteroristický zákon
Ale dohoda nejenže okamžitě vyvolala vlnu kritiky ze strany humanitárních organizací, které se obávaly o bezpečnost uprchlíků, i tureckých politiků, kteří protestovali, že se Turecko změní v obří uprchlický tábor, ale její domnělý „bonus", tedy že EU umožní Turecku bezvízový vstup, se nakonec stal hlavním předmětem sporu.
Jak totiž server podotýká, je zcela jasné, že ke zrušení víz pro Turecko nedojde do konce června, jak bylo původně slíbeno, jelikož již záležitost byla odsunuta na říjen. Ale mnozí pochybují, že i potom bude zrušení víz možné.
Turecko by totiž muselo splnit všech 72 kritérií, což by zahrnovalo i změnu kontroverzního protiteroristického zákona. „Po Turecku je požadována změna jeho protiteroristického zákona, aby novináři, akademici, aktivisté a běžní občané nebyli na jeho základě obviňování jen kvůli tomu, že vyjádřili svůj názor – což je něco, co se děje čím dál tím častěji," upozorňuje server.
Erdogan v květnu již prohlásil, že neustoupí. „Požadovat, aby se změnila definice terorismu, znamená požadovat, aby se proti terorismu přestalo bojovat. To je rovná podporování terorismu," zuřil v květnu Erdogan.
Podobně se vyjádřil i nový premiér Binali Yildirim, který Davutoglua nahradil v květnu. Turecko dle jeho slov raději obětuje bezvízový vstup do EU, než aby změnilo protiteroristický zákon.
Nikdo nechce ustoupit
Ustoupit nechtějí ani zástupci Evropské unie, kteří i tak čelí kritice, že se nechávají Tureckem vydírat. I přesto ale dohoda pomáhá snížit počet migrantů, kteří do Řecka nelegálně připlouvají.
Podle expertů dohoda ale zřejmě ve výsledku vztahy mezi EU a Tureckem dále vyhrotila, ačkoliv měla vést k přesnému opaku. Měla sice také znamenat obnovení jednání Turecka o vstupu do EU, to se podle nich zřejmě nestane.
Bývalý velvyslanec Osman Koruturk navíc upozorňuje, že turecký prezident Erdogan s dohodou nesouhlasil od začátku a současná situace mu vyhovuje, protože ve skutečnosti Turecko Západu přiblížit nechce. „Považuje Západ za zvrhlý a věří, že se jeho hodnoty pro Turecko nehodí," podotkl Koruturk.
Server tak dodává, že vzhledem k současné situaci vše nasvědčuje tomu, že se vztahy mezi EU a Tureckem svíjejí v bolestech pomalé a jisté smrti.
Témata: Turecko, EU, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30