Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo převezme po Británii předsednictví v EU? Malta post odmítá

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Jednou z otázek, které budou muset země Evropské unie s odchodem Británie z osmadvacítky vyřešit, je její plánované předsednictví v EU.

Půlroční šéfování schůzkám ministrů členských zemí, které je již rozvrženo až do roku 2020, by měla Británie převzít v polovině roku 2017 od Malty.

Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že případné prodloužení předsednictví jeho země se oficiálně ještě neřešilo. "Ale raději bychom měli šestiměsíční úřad," uvedl na tiskové konferenci Muscat. Dodal také, že odchodem Británie ztratí Malta svého důležitého spojence.

Další variantou řešení nové situace je, že by se předsednictví o něco dříve ujalo Estonsko, které s ním má začít 1. ledna 2018. Třetí možností, která se nabízí, je posunutí všech mandátů naplánovaných po Británii o půl roku dopředu. Po Estonsku následuje Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Finsko.

Témata:  Malta EU Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.