Stockholm – Šéf švédské Vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby i švédský ministr obrany varují, že rozpory uvnitř Evropské unie mohou velmi nahrávat Rusku. Moskva podle nich může mít z konfliktů nejen v EU, ale i v Severoatlantické alianci „výhody“.
„Víme, že z toho Rusko bude těžit a proto chce i nadále vidět rozkol uvnitř EU a také NATO. To usnadní Rusku práci a bude to mít vliv na jeho politiku," řekl generálmajor Gunnar Karlson tiskové agentuře TT.
Karlson je hlava švédské Vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Má za úkol především identifikaci bezpečnostních hrozeb, kterým mohou čelit švédské ozbrojené síly ze zahraničí.
Vojenskou zpravodajskou službu spolu s dalšími švédskými bezpečnostními agenturami, ozbrojenými silami a vládou země, znepokojují všechny v posledních letech hlášené a stále agresivnější ruské vojenské akce v Baltském moři.
Ve Švédsku panuje myšlenka, že celková politická situace v Evropě nyní může velmi vyhovovat zájmům Moskvy. Spolu s odchodem Velké Británie z EU v návaznosti na hlasování o brexitu, je EU také rozdělena v otázce vztahů s Ruskem. Některé země jsou podle agentury k Moskvě více přátelské, než by se Brusel líbilo.
Karlson poukazuje že rozdělená EU a NATO Rusku vyhovuje. Jedním z důvodů je, že si pak může se zeměmi EU poradit z pozice síly. „Rusko usiluje o to, aby teď uzavřelo dohody s jednotlivými zeměmi, spíše než aby diskutovalo se sjednocenými hráči jako je EU či NATO, což je mnohem obtížnější," řekl. „Rusové mají možnost využít svůj vliv v různých oblastech a různých zemí, mohou-li hovořit s jednou zemí za druhou," připomíná.
Jeho nadřízený, švédský ministr obrany Peter Hultqvist, souhlasí s názorem, že Rusko chce vidět EU, která je rozdělena jak vojensky, tak politicky. Pro agenturu TT uvedl, že se Moskva chce pomocí „různých metod pokusit oslabit Evropu".
Hultqvist také zdůraznil rozšířenou vojenskpou a bezpečnostní spolupráci Švédska s Finskem, Dánskem, Polskem, Pobaltím, Velkou Británií a USA v odezvě na některé kroky Ruska. „Děláme to velmi otevřeným a transparentním způsobem. Proto si myslím, bereme vec zodpovědně a snazímě se o stabilizaci situace," řekl.
Švédsko bylo znepokojeno asertivnějším ruským chováním v pobaltském regionu v posledních letech – a to včetně ruských letadel pohybujících ne na hranici nebo dokonce porušujících vzdušný prostor sousedních zemí.
Související
15. srpna 2024 19:43
8. července 2024 21:18
15. června 2024 20:23
29. května 2024 16:54
28. května 2024 19:22
23. dubna 2024 22:25